Město zavedlo dobrovolnickou službu

, autor: archiv MMJN

13.04.2022 - Jablonecký magistrát v souvislosti s jarním úklidem veřejných prostranství a zeleně připravil dobrovolnickou službu. Do ní se zapojili mimo jiné i ukrajinští uprchlíci ubytovaní nyní v Jablonci nad Nisou.

„Rozhodli jsme se využít pozitivních zkušeností z organizování veřejné služby. Naším cílem je pokusit se zajistit jarní úklid města využitím dobrovolnické služby. V praxi to bude tak, že magistrát po dobu maximálně tří měsíců zapojí do úklidu města zhruba 40 dobrovolníků, každého na nejvíce čtyři hodiny denně,“ vysvětluje Marek Řeháček, tajemník magistrátu statutárního města Jablonec nad Nisou.

Dobrovolnická činnost se vykonává bez nároku na odměnu; město dobrovolníkům poskytuje pouze stravu. „Schválením dobrovolnických aktivit se nabídla možnost zapojit nejen pracovníky, kteří ve městě působili v rámci veřejně prospěšných prací (VPP) či veřejné služby (VS), ale například i ukrajinské uprchlíky,“ připomíná tajemník.

Každý dobrovolník má uzavřenou dobrovolnickou smlouvu, činnost zajišťuje kancelář tajemníka, lokality k úklidu navrhuje odbor technický, spolupráci s uprchlíky odbor sociálních věcí a zdravotnictví. „O dobrovolnickou činnost je prozatím velký zájem; v prvním týdnu uklízí město již okolo dvaceti dobrovolníků a zájem projevují i další. Uklízet se budou zejména zatížené lokality, uklizené je už okolí přehrady nebo kolem autobusového nádraží. Očekává se i zapojení dobrovolníků do úklidů na hřbitovech a okolo škol a domů s pečovatelskou službou,“ komentuje průběh dobrovolnické činnosti Milan Kouřil, náměstek pro ekonomiku a majetek.

V Jablonci nad Nisou žije nyní podle statistiky Ministerstva vnitra ČR 1085 registrovaných ukrajinských uprchlíků.

Vytvořeno 13.4.2022 14:33:18 | přečteno 217x | Petr Vitvar
load