Město pokračuje v boji proti sinicím

, autor: Jiří Endler

27.06.2022 - Snížení množství sinic ve vodní nádrži Mšeno je cíl další spolupráce města a společnosti PHOTON WATER TECHNOLOGY, s. r. o. Kvalitu vody by měla zlepšit technologie nízko výkonného rezonančního ultrazvuku. Součástí zakázky, za kterou město zaplatí 457 tis. korun včetně DPH, je rovněž měsíční monitoring kvality vody.

„Zařízení bude umístěné na největší vodní nádrži do září 2022, současně společnost provádí také doprovodný monitoring kvality vody na kaskádě nádrží od června do srpna,“ konstatuje jablonecký náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček s tím, že oproti loňskému roku bude společnost odebírat navíc vzorky vody na nátoku do přivaděče vody (štoly) z Bílé Nisy v Loučné n. N., ze kterých se budou provádět laboratorní analýzy množství fosforu ve vodě za období červen–prosinec 2022.

„Srážení fosforu je další možností, jak omezit výskyt a množení sinic. O tomto způsobu uvažujeme až v dalším období, protože povolovací proces je komplikovaný,“ dodává Roubíček.

Od loňského roku jsou na tzv. druhé přehradě umístěné vegetační ostrůvky, připravuje se srážení fosforu na nátoku v Loučné a provádí se monitoring. „Z toho všeho lze usuzovat, že v dalších letech už nebude nutné využívat technologii ultrazvuku,“ uzavírá náměstek Roubíček.

Vytvořeno 27.6.2022 13:40:06 | přečteno 146x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí