M. Vele: nepodléhejme pocitu, že se nás válka netýká

, autor: Petr Vitvar

05.05.2023 -  Vedení jablonecké radnice přišlo v pátek 5. května uctít památku obětí 2. světové války k pomníku v Rýnovicích. Pietního aktu se kromě veřejnosti zúčastnili také zástupci ozbrojených složek, Červeného kříže a Rady starších.

Jablonecký primátor Miloš Vele ve svém projevu přiznal, že si v minulých letech neuměl představit, že by se mohly válečné útrapy někdy vrátit. Přesto se tak stalo a válečný konflikt na Ukrajině se táhne už více než rok. 

„Jen pár set kilometrů od našich hranic lidé opět válku zažívají. Rozhodně nesmíme podlehnout pocitu, že se nás válka na Ukrajině netýká,“ apeloval na přítomné primátor Vele s tím, že je třeba vidět nebezpečí ideologií, které uvrhly svět do druhé světové války, a mít zodpovědnost k příštím generacím. „Je na nás, jaký odkaz budoucím generacím zanecháme. Ale nesmíme zmařit odkaz těch, co zde leží,“ dodal Miloš Vele. 

Projev primátora Miloše Veleho:

Vážené dámy, vážení pánové, 

dnes jsme se tu sešli, abychom si připomněli výročí konce 2. světové války. Tato válka začala nenápadně. Populisté nejprve v Německu a potom i u nás slibovali vyřešit hospodářskou krizi a ekonomické problémy, které přinesly třicátá léta. Místo slibované prosperity přišla nesvoboda, válka, holocaust, a další hrůzy. Miliony obětí, zničené rodiny, zdevastovaná města a velká lidská utrpení. Důsledky války byly katastrofální.

Musím se přiznat, že jsem si v minulých letech svého života nedovedl představit, že by se mohly válečné útrapy vrátit. A stalo se. Jen pár set kilometrů od našich hranic lidé opět válku zažívají. Rozhodně nesmíme podlehnout pocitu, že se nás válka na Ukrajině netýká. Važme si toho, že naše společnost je demokratická. Buďme tolerantní a chápaví. Chraňme lidská práva, svobodu a demokracii.

Historické formáty se znovu a znovu opakují v nových podobách. Mysleme na to, že jsou opět populisté, kteří se snaží nás zmanipulovat a svést z cesty zdravého rozumu a zodpovědného rozhodování. Musíme kolem sebe rozeznávat a vidět nebezpečí ideologií, které uvrhly svět do druhé světové války.

Musíme mít i zodpovědnost k příštím generacím.  Je na nás, jaký odkaz budoucím generacím zanecháme. Ale nesmíme zmařit odkaz těch co zde leží a položili svůj život za svobodu. Nezmařit tento odkaz je to naše povinnost pro budoucí generace.


Uctění památky obětí 2. světové války v Rýnovicích

05.05.2023, Památník v Rýnovicích
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (1)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (2)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (3)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (4)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (5)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (6)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (7)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (8)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (9)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (10)

 
, autor: Martin Kubišta

Pietní akt u památníku v Rýnovicích (11)

 
 
Vytvořeno 5.5.2023 14:14:30 | přečteno 838x | Petr Vitvar
Štítky: společnost
 
load