Květiny na Den veteránů

, autor: archiv MMJN

10.11.2020 - Položením květin ke dvěma památníkům, připomínajícím padlé v 1. světové válce si Jablonec nad Nisou připomněl také Den válečných veteránů. Ten je stanovený na 11. listopadu. Obnově památníků 1. světové války se Jablonec věnuje už od roku 2016, tentokrát za všechny uctili Jablonečtí památník na Vrkoslavicích a druhý v Jabloneckých Pasekách.

Oba patří k zatím posledním opraveným drobným památkám, jichž si město hledí. Letos měly být vysvěcené, ale kvůli platným nařízením vlády muselo město od aktu odstoupit.

Památník v Jabloneckých Pasekách byl slavnostně odhalen 30. září 1933. Zhotovil ho jablonecký sochař Franz Hub a jeho obnova byla rozdělená do dvou fází. „V roce 2018 byl pomník kompletně rozebrán, očištěn a znovu složen. Při této obnově byla nalezena pamětní schránka se slavnostním listem, seznamem 39 padlých z Jabloneckých Pasek a mince platné v době stavby památníku,“ říká Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí jabloneckého magistrátu, a dodává: „Než jsme schránku vrátili zpět do opraveného pomníku, vložily jsme do ní platné mince a dopis tehdejšího primátora.“

Jména padlých ze slavnostního listu byla převedena z kurentu a loni v rámci druhé fáze obnovy navrhl ak. soch. Jiří Dostál společně se synem Ondřejem pamětní desky, kam je společně s hlavním nápisem umístil. Desky jsou v současné době už opět umístěné na památníku.

Druhý památník pamatuje na oběti obou válek z minulého století a nachází se na Vrkoslavicích. I ten musel být kompletně očištěn a vyspárován. Nyní se tyčí v upraveném zeleni parku. Nově je na památníku deska s nápisem Na paměť obětem obou světových válek. „V okresním archivu, konkrétně v kronice obce Vrkoslavice, jsme dohledali jména padlých v 1. světové válce, a ta jsou dnes na desce uvedená,“ připomíná Řimnáčová.

Statutární město Jabkonec nad Nisou si zmapovalo pomníky připomínající válečné útrapy v roce 2016. Hned poté zahájilo jejich postupnou obnovu, přičemž na některé přispěly také soukromé subjekty. Nejnáročnější a nejnákladnější obnovou ve výši 2,5 milionu korun prošel v roce 2018 monumentální žulový památník v Tyršových sadech, který je podle některých zdrojů i největším památníkem 1. světové války v České republice. Nyní jsou na něm opět umístěné desky se jmény 863 padlých, zemřelých nebo ztracených Jablonečanů za 1. světové války.

Den válečných veteránů 11. listopadu se slaví v celém světě, v České republice se připomíná od roku 2001. Datum bylo vybráno v souvislosti s podpisem příměří mezi spojenci a Německem v roce 1918. Tím ve vlakovém voze u města Compienge skončily boje na západní frontě. Symbolem Dne válečných veteránů je červený vlčí mák.

Obnovené památníky z 1. světové války

, autor: archiv MMJN

Památník v Jabloneckých Pasekách

 
, autor: archiv MMJN

Památník ve Vrkoslavicích

 
 
Vytvořeno 10.11.2020 16:52:18 | přečteno 442x | Petr Vitvar