Kanců ubylo, přesto veterinární správa nedoporučuje vstup do lesů

, autor: archiv MMJN

10.11.2021 - Od srpna byl v noci zakázaný vstup do lesa v lokalitě jabloneckého Srnčího dolu. Důvodem bylo přemnožení černé zvěře. Zákaz trval tři měsíce, během této doby se počet snížil o 42 kusů.

„Je třeba poděkovat veřejnosti, protože ve většině případů respektovala zákaz vstupu do lesa, podřídila se opatřením, a tak se podařilo počet černé zvěře zredukovat,“ konstatoval jablonecký primátor Jiří Čeřovský.

Uspokojení vyjádřil také Radek Novotný, myslivecký hospodář honitby Rádlo. „Snížení počtu divokých prasat se podařilo dobře zvládnout, během října už bylo znát, že lidí v lese ubylo a zvěř byla klidnější. Za tři měsíce jsme slovili tolik kusů, kolik jindy za celý rok,“ říká Novotný s tím, že počet černé zvěře se mění v závislosti na ročním období. „Když je v kraji sklizená zvláště kukuřice, začnou se prasata stahovat za potravou sem,“ dodává myslivecký hospodář. Proto podle jeho slov stále platí, aby lidé neodhazovali zbytky potravin kolem popelnic a kontejnerů, nechodili prasata krmit, nesypali např. jablka na okraj lesa. „Tím je lákají do obydlených částí. Je to nebezpečné zvláště nyní, kdy v příhraničních oblastech Německa a Polska řádí africký mor,“ upozorňuje Radek Novotný.

„Zatím nemáme o šíření nákazy africkým morem na území Česka žádné informace, ale je možné, že k nám nákaza doputuje,“ varuje veřejnost Vratislav Pavlín, vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu. Nákazu, která napadá pouze divoká a domácí prasata, mohou šířit jiná zvířata, ale také člověk, a to buď na šatech nebo prostřednictvím špatně ošetřených potravin z kančího masa.

„Proto se doporučuje, aby lidé nyní omezili vycházky do lesa. A pokud už tam půjdou, tak aby všechno, co měli na sobě, okamžitě vyprali a umyli,“ doporučuje Petra Němečková z magistrátu, která má na starosti správu lesů, myslivost a rybářství. „Pokud by se však stalo, že byste narazili na uhynulé divoké prase, pak s ním rozhodně nijak nemanipulujte, ale okamžitě nahlaste nález i jeho přesné místo krajské veterinární správě na telefon 720 995 207,“ připomíná Němečková.

Africký mor prasat je virové, obvykle smrtelné onemocnění prasat divokých i domácích, proti nákaze neexistuje očkování, ani léčba. Nemoc není přenosná na člověka a na jiné druhy zvířat, avšak lidé i zvířata mohou být přenašeči. Přenáší se přes dutiny ústní a nosní, kontaktem s nakaženými prasaty domácími i divokými, tepelně neopracovanými odpady ze společného stravování, kontaminovanou podestýlkou, slámou apod., výjimečně je možný přenos kanibalismem, klíšťaty a hmyzem.

Další informace

Vytvořeno 10.11.2021 13:29:53 | přečteno 127x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí