Kancelář architektury sbírala náměty od veřejnosti

, autor: archiv MMJN

12.09.2023 - Součástí festivalu Jablonecká Perle byl také stánek kanceláře architektury města (KAM) jabloneckého magistrátu. Zde se shromažďovaly názory a náměty Jablonečanů, které vedení města pomáhá získat představu o potřebách obyvatel.

„Město plánuje řadu projektů například v centru, které mohou být financované z vlastního rozpočtu, nebo je možné na ně využít různé dotační programy. Proto potřebuje „zásobník“ předpřipravených projektů, které lze realizovat kdykoli v závislosti na právě dostupných možnostech financování. Sběr podnětů od veřejnosti je jedním ze způsobů, jak tyto projekty prioritizovat a případně doplnit,“ vysvětluje Tereza Nalezená z KAM.

Právě na festivalu chtěl KAM oslovit co nejširší skupinu veřejnosti. Lidé se skláněli nad mapou centra a odpovídali na základní otázky: Jak byste chtěli trávit v centru čas a co byste v něm chtěli dělat, abyste zde trávili čas déle, častěji a příjemněji? Součástí byla také dětská mapa s podobným rozsahem a samolepkami symbolizující okruhy aktivit, které by děti rády dělaly v centru. K dispozici měly obrázky a prázdné samolepky, které si mohly popsat a pokreslit.

Ze sesbíraných podnětů vyplývá, že většině lidí chybí malé regionální a příjemné obchody, kavárny, mléčné bary, dostatek čistých a funkčních sociálních zařízení, parky s posezením, ale také třeba prostranství pro sportovní aktivity v centru. Do bývalé dětské nemocnice by Jablonečané umístili kupříkladu klidné místo pro autistické děti, v zahradě by mohla být horolezecká stěna a z letního kina by se mohla stát parková relaxační zóna s vodním prvkem. Právě voda ve městě byla častým podnětem. Navrhovali vodotrysky na náměstí nebo pítka. 
Tématy dalších námětů byl nedostatek malých kamenných obchodů, krátká pracovní doba těch existujících a příliš odlehlé umístění tržnice. Obyvatelé postrádají možnost nákupů jak v kamenných obchodech, tak na lokálních trzích. Poptávka je také pro kvalitních restauracích a kavárnách. 
Vytvořeno 12.9.2023 14:55:55 | přečteno 312x | Petr Vitvar
Štítky: kam
 
load