Jablonecká dopravní – jistota v době nejistoty

, autor: Jablonecká dopravní a. s.

21.12.2020 - O Jablonecké dopravní, a.s., (JD) se v poslední době mluví i s pochybami. Avšak právě promptní přístup JD hned na počátku pandemie umožnil Jablonci a okolním obcím uspořit 3 mil. Kč, aniž by úsporná opatření narušila dopravní obslužnost. Jiná města Jablonci úspory tiše závidí. Nejčerstvějším projektem JD, a.s., jsou nové možnosti, jak odbavit cestující. Od února půjde ve všech autobusech MHD platit bezkontaktní bankovní kartou.

Proč vznikla Jablonecká dopravní?

V roce 2017 se tehdejší vedení Liberce rozhodlo vyměnit představenstvo DPMLJ a se zástupci Jablonce už nově nepočítalo. Navíc se blížil konec desetileté smlouvy, která měla být ukončena k 31. 12. 2019. Proto se Jablonec rozhodl spolehnout raději sám na sebe a založil Jabloneckou dopravní. Aby mohlo město zajistit dopravu v plném rozsahu a kvalitě vlastními silami, muselo jednat ihned. Zákonné lhůty jsou dlouhé a vše zorganizovat není vůbec jednoduché.

Proč dodnes Jablonecká dopravní nejezdí?

Od května 2018 začala JD intenzivně připravovat zajištění MHD na Jablonecku od roku 2020. Situaci zkomplikovala předčasná výpověď smlouvy mezi DPMLJ a BusLine. Dvouleté přípravy nebylo možné zkrátit na třetinu. Dopravní sdružení obcí Jablonecka (DSOJ) navíc do poslední chvíle pracovalo s příslibem DPMLJ, že dopravu zajistí. To se nakonec nestalo – DPMLJ nabídlo dopravu zredukovanou na třetinu. To bylo pro DSOJ i město naprosto nepřijatelné, protože by jel jen každý třetí autobus. Proto DSOJ uzavřelo na dva roky smlouvu s BusLine. Nová situace tak úplně změnila původní cíl Jablonecké dopravní.

K čemu slouží Jablonecká dopravní dnes?

Jablonecká dopravní vždy byla a stále je připravena v budoucnu dopravu převzít a zastřešit. V rámci příprav přišla s celou řadou vylepšení pro cestující. Okamžitě došlo ke zlepšení informovanosti cestujících, povedlo se zajistit hladký přechod při změně dopravce v roce 2019 a to samé se předpokládá v roce 2021. Od 1. 2. 2021 většina cestujících jistě ocení nový koncept dopravy. Díky nasazení menších autobusů na méně vytížených spojích a novému uspořádání linek městská kasa ušetří ročně přes 3,3 mil Kč, a přesto cestujícím nabídne nové linky, např. přímé spojení centra města s hlavním vchodem nemocnice.

Každodenní činností společnosti je kontrola kvality služeb dopravce (čistota vozidel, dodržování jízdních řádů, informace na zastávkách a jejich čistota) a řešení mimořádných situací provozu (uzavírky, objížďky, nehody, výlukové jízdní řády, omezení provozu v době COVIDu).

Vytvořeno 21.12.2020 15:02:16 | přečteno 310x | Petr Vitvar