Jablonecká Abeceda přijde o sedm písmen

, autor: Petr Vitvar

01.08.2022 - V pondělí 1. srpna začali dělníci v Jablonci nad Nisou bourat zídky u panelových domů v Liberecké ulici. Tzv. Abeceda přijde o sedm z celkových 14 zídek obložených skleněnou mozaikou s písmeny od A po M. Stavební úřad v Jablonci nad Nisou rozhodl o jejich odstranění kvůli havarijnímu stavu. Práce vyjdou městskou pokladnu na zhruba 85 tis. korun.

Během srpna zbourají dělníci sedm z celkových čtrnácti zídek, které stojí u vchodů do sedmi panelových domů v jablonecké ulici Liberecká a označují je písmena. Podle statického posouzení je oněch sedm zdí v havarijním stavu a ohrožují bezpečnost tamních obyvatel. Proto Stavební úřad v Jablonci nad Nisou rozhodl o jejich odstranění. „Zachování nebo odstranění dalších zídek či zcela jiný způsob označení bude vedení města spolu s městským architektem ještě zvažovat,“ říká Dana Försterová z oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu.

Komplex sedmi panelových domů, každý se dvěma vchody a zídkami se žlutými písmeny v červeném poli ze skleněné mozaiky, vznikly v Jablonci nad Nisou v 70. letech minulého století. Ačkoliv domy jsou v ulici Liberecké, označení vchodů písmeny dalo skupině domů jednotný název Abeceda.

Další informace

Vytvořeno 1.8.2022 16:00:34 | přečteno 516x | Petr Vitvar
load