Jablonec zahalil sněhový kabát

, autor: Petr Vitvar

14.01.2021 - V noci na čtvrtek napadlo v Jablonci dalších 16 centimetrů sněhu. Do zimní údržby je zapojená všechna dostupná technika i pracovníci, kteří sníh odklízí ručně. Od čtvrtka 14. ledna město do odvolání vypíná všechny parkovací automaty, sníh působí problémy v městské hromadné dopravě.

„V této chvíli jsou jablonecká parkoviště pod sněhem, dokud nebudou opět zcela uklizená, nebudeme za ně vybírat poplatek. Proto vypínáme všechny parkovací automaty ve městě, v centru i jeho okolí včetně těch u přehrady,“ oznamuje jablonecký primátor Jiří Čeřovský. Zpoplatněné parkovací plochy teď budou technické služby postupně uklízet, jakmile bude sníh pryč, automaty se znovu spustí.

Do konce týdne si město naplánovalo osadit zimní dopravní značení. „Značky označující jednosměrné ulice už jsou osazené kompletně, zbývá ještě doplnit několik značek zákazu zastavení a stání,“ komentuje vedoucí odboru technického Pavel Kozák s tím, že stále je mnoho řidičů, kteří nedbají aktuálního dopravního značení a parkují i na místech opatřených zákazy. „Ztěžují tak odklízení sněhu i průjezd například svozu odpadu nebo záchrance,“ dodává Kozák a apeluje na všechny řidiče i Jablonečany, aby dbali aktuálního dopravního značení i upozornění města.

Napadlo už více jak 60 centimetrů

Za posledních 24 hodin v Jablonci nasněžilo dalších 16 centimetrů sněhu, celkem tak napadlo 63 centimetrů. V noci teploty poklesly na -3,5 stupně Celsia. „Včera odpoledne sníh v ulicích a na chodnících lehce roztál a v noci umrzl. Na zmrzlé vrstvě byl ráno čerstvý sníh, pod kterým to klouže. Je třeba, aby lidé byli při chůzi opatrní,“ nabádá vedoucí oddělení správy komunikací Martin Černý a dodává, že na zimním úklidu pracuje veškerá technika, hodně práce mají také pracovníci s lopatami a hrably, kteří uklízí přechody a autobusové zastávky.

Odklízí se také sníh ze střech některých budov: „Shazuje se postupně sníh z tělocvičny ZŠ Šumava, ze ZŠ Pod Vodárnou v Rýnovicích a z MŠ v ulici Československé armády. Zítra se bude shazovat sníh ze střechy střední uměleckoprůmyslové školy v centru,“ říká vedoucí oddělení správy nebytových objektů Václav Kotek.

Problém mají autobusové linky na Maxov

Sníh přináší problémy také městské autobusové dopravě. „V samotném centru to není nic zásadního, některé spoje mají zhruba pětiminutové zpoždění. Největší komplikace v souvislosti se sněhem jsou na Maxově, kde ve středu 13. ledna od 16 do 19 hodin autobusy nejezdily, protože uvízly mezi Lučany nad Nisou a Maxovem,“ říká ředitel Jablonecké dopravní, a.s., Luboš Wejnar. Podle jeho slov měl problém také dnešní ranní autobus s příjezdem na Maxov ve 4:48 hod. „Na Maxově zapadl a vyproštění trvalo dvě hodiny. Následující spoj vyjel jen k Hornímu Maxovu a vracel se zpět,“ dodává Wejnar s tím, že doprava na Maxov se bude zajišťovat v průběhu dne podle aktuálních klimatických podmínek.

Další informace

Vytvořeno 14.1.2021 11:00:56 | přečteno 794x | Petr Vitvar
Štítky: doprava a komunikace
 
load