Jablonec se připravuje na nákup elektřiny a plynu na burze

24.06.2022 - Jablonec nad Nisou začne nakupovat elektrickou energii a zemní plyn na příští rok na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), a to formou centralizovaného zadávání. Nakupovat energetické komodity může město pro sebe i pro zřizované organizace i po částech.

Na konci tohoto roku končí Jablonci nad Nisou smlouva o sdružených dodávkách elektrické energie se současným dodavatelem CENTROPOL ENERGY, a.s., a není možné ji prodloužit. Ke stejnému datu končí také smlouva o sdružených dodávkách zemního plynu se současným dodavatelem Pražská plynárenská, a.s. Ani tu nelze prodloužit. Obě komodity chce pro rok 2023 město nakoupit na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK).

„Město se společně s některými dalšími zapojilo do benchmarkingové iniciativy, která zpracovala analýzu ohledně nákupu energií. Z výsledků vyplývá, že většina nakupuje na komoditní burze, přičemž se vždy jedná o Českomoravskou komoditní burzu Kladno, s níž jsou zkušenosti pozitivní,“ komentuje věc ekonomický náměstek Milan Kouřil.

Nakupovaný objem jednotlivých komodit prostřednictvím burzy nemá zásadní dopad na konečnou cenu. „Mnohem významnější pro výhodný nákup je období, kdy se obchod uskuteční. Cenu pro konečné spotřebitele ovlivňují dva hlavní faktory, a to cena komodity na velkoobchodním trhu a kurz CZK x EUR. K získání dobré ceny na burze je důležitá činnost dohodce, s nímž centrální zadavatel uzavírá smlouvu. Tím je pro Jablonec společnost FIN-servis, a.s.,“ připomíná náměstek Kouřil s tím, že městský nákup komodit se netýká společnosti Jablonecká energetická (JE) a Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o.

Předpokládaný objem nákupu elektrické energie je 8 211 MWh pro 309 odběrných míst, předpokládaný objem nákupu zemního plynu je 1 220 MWh pro 14 odběrných míst. „V letech 2019-20 město prostřednictvím e-aukce dosáhlo jednotkové ceny 1 490 Kč/MWh u elektrické energie a jednotkové ceny 658 Kč/MWh u zemního plynu. Na roky 2021-22 jsme prostřednictvím nákupu na ČMKBK dosáhli ceny 1 250 Kč/MWh za elektřinu a 420 Kč/MWh za plyn. Poslední uskutečněný nákup na ČMKBK je 6 453 Kč/MWh u elektřiny a 2 900 Kč/MWh u plynu,“ vypočítává částky městský energetik Vladimír Vltavský.

V současné době již většina dodavatelů nabízí dodávky elektrické energie konečným zákazníkům na příští rok. Menší objemy dodávek je možné realizovat s pevnou cenou, u větších objemů bude nutné zvolit administrativně náročnější cenotvorbu metodou postupné fixace. Dodavatelé zemního plynu stále vyčkávají, jak se vyvine situace na evropském energetickém trhu.

Vytvořeno 24.6.2022 14:16:58 | přečteno 164x | Petr Vitvar
load