Jablonec organizuje besedy pro uprchlíky

, autor: Kultura Jablonec, p. o.

31.03.2022 - Jablonecký magistrát připravil pro ukrajinské uprchlíky sérii besed, které jsou plánované vždy na pondělí a středu v centru Sokolka ve Fügnerově ulici s jednotným začátkem v 15 hodin.

Cílem je přinést běžencům co nejvíce praktických informací. „Část ukrajinských uprchlíků našla v našem městě útočiště, pro co nejrychlejší zařazení do běžného životního cyklu je však třeba velké množství informací. A tak jsem se rozhodli je novým jabloneckým obyvatelům bez ohledu na to, jak dlouho ve městě zůstanou, zprostředkovat. Proto jsme na odborech humanitním a sociálním připravili sérii zatím šesti besed na různá témata,“ říká náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek. Besedy se odehrají vždy v pondělí nebo ve středu v centru Sokolka v jablonecké Sokolovně ve Fügnerově ulici a začínají vždy v 15 hodin.

  • 4. 4. - bezpečnost – dospělí
  • 6. 4. - sociální práce, sociální služby, zdravotnictví, úřad práce
  • 11. 4. - statutární město Jablonec nad Nisou
  • 13. 4. - školství, volnočasové aktivity
  • 20. 4. - bezpečnost – děti
  • 25. 4. - osobní doklady, podnikání
ikona souboruBesedy v Sokolce / Бесіди в Сокільці

Jak je vidět z jednotlivých témat, řešit se budou všemožné problémy, se kterými se běženci ve městě potkávají. „O co mohou žádat, kam se se svými problémy obrátit, jaké pracovní pozice jsou volné, pokud jsou osoby samostatně výdělečně činné a chtěli by ve své práci pokračovat i u nás, tak jak a co k tomu potřebují – na tyto všechny a mnoho dalších otázek bychom rádi našli při besedách odpovědi. Nevylučují, že se v průběhu dubna objeví další důležité náměty, které si zaslouží vlastní besedu,“ připomíná Mánek s tím, že všechny besedy magistrát pořádá společně s centrem Sokolka.

Statutární město Jablonec nad Nisou myslí také na nejmenší uprchlíky z válkou sužované země. Proto připravilo v kině Radnice dvě rodinná filmová představení pouze pro Ukrajince. „Promítat budeme zdarma animovaný film v ukrajinštině Králíček Petr,“ sděluje vedoucí kin Jablonec nad Nisou Adam Gody Kocián. V současné době je v Jablonci nad Nisou podle statistik Ministerstva vnitra 940 osob s uděleným pobytovým oprávněním, z toho je 42 dětí do 3 let, 70 do 6 let, 209 dětí do 15 let, 80 mladistvých do 18 let, 501 dospělých (z toho 388 žen) a 38 seniorů.

Vytvořeno 31.3.2022 12:37:14 | přečteno 853x | Petr Vitvar
Štítky: kultura , ukrajina
 
load