Jablonec nad Nisou je 20 let městem tance

, autor: archiv MMJN

27.10.2022 - Letošní 36. celostátní přehlídka scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2022, která se uskuteční v Jablonci nad Nisou ve dnech 28.–30. října, v sobě ukrývá několik významných výročí.

Právě letos je to 45 let, co se přehlídka konala vůbec poprvé. Jablonec, v němž našla zázemí od roku 2003, je tak hostitelským městem podvacáté a současně podesáté se bude udělovat Cena města tance, kterou v neděli 30. října předá v divadle nová náměstkyně pro odbor humanitní Jana Hamplová.

Hlavní program přehlídky v jabloneckém městském divadle proběhne ve dvou komponovaných večerech v pátek 28. a v sobotu 29. 10., diváci uvidí třiadvacet současných českých choreografií nominovaných z krajských přehlídek. „Jablonecké Parau Parau uvidíme v choreografii Stvořeni k tvoření a Taneční a pohybové studio Magdaléna z Rychnova u Jablonce nad Nisou uvede choreografii Maagal a choreografii Hledej smysl v nesmyslu. V nedělním tanci závěrečném pak uvedou ZUŠ Vodňany a Flash Dance Company TJ Sokol Jaroměř výsledky svých rezidenčních pobytů za rok 2021 a 2022,“ říká za pořadatele Jiří Lössl z Nipos ARTAMA Praha.

Podle Lössla je letošní celostátní přehlídka připisována dvěma významným osobnostem tanečního světa. „Páteční odpolední pořad Živá minulost v tanci přinese osobní vzpomínání Evy Blažíčkové, zakladatelky Duncan centre konzervatoře Praha, na Jarmilu Jeřábkovou, která je považována za zakladatelku moderní české taneční výchovy a letos by oslavila 110 let od narození. Sobotní stejnojmenný pořad uvede osobní vzpomínání Doroty Gremlicové, profesorky pražské HAMU, na Boženu Brodskou, jež zásadním způsobem ovlivnila vývoj české taneční vědy a historiografie, ta by letos oslavila 100 let od narození,“ dodává Jiří Lössl.

Ve foyeru v přízemí jablonecké radnice je po celý říjen retrospektivní výstava Jablonec nad Nisou 20 let městem tance, která představuje ve zkratce významné události celostátní přehlídky, jíž je město již dvacet let hostitelem. K vidění je ještě do konce měsíce vždy v provozní době úřadu.

Vytvořeno 27.10.2022 11:03:32 | přečteno 608x | Petr Vitvar
Štítky: kultura
 
load