Jablonec chce předcházet předluženosti svých obyvatel

, autor: Petr Vitvar

11.10.2021 - Odbor sociálních věcí a zdravotnictví jabloneckého magistrátu má v plánu začít s realizací Plánu vzdálené dílčí podpory, a to s podporou Agentury pro sociální začleňování, se kterou město uzavřelo memorandum už v roce 2019. Na tomto základě požádalo město agenturu o poradenství.

„Podporu a poradenství agentury chceme využít ke zlepšení finanční gramotnosti cílové skupiny předlužených osob, osob sociálně vyloučených nebo vyloučením ohrožených, zvláště pak mladých lidí a seniorů. Chceme tak předcházet zvláště zadluženosti rizikových skupin,“ říká náměstek primátora pro oblast sociální David Mánek.

Právě předluženost obyvatel, a to nejen ve vyloučených lokalitách, vyhodnotila vstupní analýza v roce 2019 jako zásadní problém. O rok později na výstupy z ní navázala pracovní skupina řešící dluhovou problematiku a navrhla 14 opatření. „Ta by měla zvýšit finanční odpovědnost všech cílových skupin, aby systém podpory předluženým a k dluhům směřujícím osobám byl dostupný a aby bydlení lidí, kteří mají dluhy anebo patří do skupiny sociálně vyloučených, bylo kvalitnější,“ konstatuje vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Martina Rosenbergová a dodává, že cílem je vyhodnotit kapacity dluhového poradenství, popřípadě vytvořit informační dluhové centrum. Aktuálně je v Jablonci nad Nisou sedm lokalit s parametry možného sociálního vyloučení a devět takzvaně rizikových lokalit. V praxi jde o objekty, jež v minulosti město odprodalo soukromým majitelům, ti nabízí bydlení za vysoké nájemné sociálně slabším osobám a do svého majetku neinvestují zpětně žádné peníze. „V těchto lokalitách se zpravidla koncentruje větší počet osob žijících v obtížné sociální situaci, často je provází dlouhodobá nezaměstnanost, exekuce, a tím pádem nejsou schopní získat standardní bydlení. Dle kvalifikovaného odhadu jde celkem o 552 lidí,“ doplňuje David Mánek.

Vytvořeno 11.10.2021 14:04:59 | přečteno 210x | Petr Vitvar