Hlaste nepořádek, pomůžete s úklidem města

24.08.2022 - Od září budou lidé ve městě potkávat nové logo pro platformu Lepší Jablonec. Objevovat se bude zvláště na autech týmů, které se starají o úklid ve městě, někdy bude spojen s QR kódem aplikace.

Lepší Jablonec je aplikace umožňující rychlou komunikaci s úřadem s přesným označením místa, kde se nějaký nešvar nachází.  „Cílem použití nového loga je zviditelnit Lepší Jablonec a nasměrovat občany, aby k zasílání svých požadavků nebo stížností spojených s fotografiemi místa používali především tuto platformu, neboť komunikace jejím prostřednictvím je velmi rychlá,“ říká vedoucí kanceláře tajemníka Martina Vacková s tím, že nejvíce magistrát očekává využívání aplikace při hlášení míst, na která lidé odkládají odpad a zakládají tak černé skládky. 

„Použití aplikace je intuitivní, lze do ní vkládat fotografie či zaznamenat místo problému. Na druhou stranu se požadavky vložené do této platformy velmi rychle dostanou kompetentním osobám k vyřízení. I tak chce město přispět k zajištění lepšího úklidu,“ dodává Vacková s tím, že ještě větší zjednodušení nabízí umístění QR kódu u loga. Stačí jej načíst a dotyčný se okamžitě ocitne v aplikaci Jablonec v mobilu, jejíž součástí Lepší Jablonec je.

„Čistota Jablonce je pro statutární město stěžejní, všichni chceme, aby bylo čisté, bez odpadků v ulicích a kolem kontejnerových stání, bez černých skládek. I proto magistrát zakoupil dvě nákladní dodávky, osadil je personálem a posílil tak tým pracovníků veřejně prospěšných prací. K úklidu vyráží na základě upozornění občanů či městské policie, dále kontrolují problémová místa, kde se nepořádek objevuje bohužel opakovaně. Od července tak rychlé úklidové týmy vyřešili 45 podnětů na nepořádek,“ připomíná vedoucí technického odboru Pavel Kozák.

Právě tyto dodávky budou také označené zeleným logem Lepší Jablonec. Místa, kde se nepořádek nejčastěji objevuje, se pravidelně kontrolují a uklízí. Město uvažuje také o pořízení dalších fotopastí, které by zaznamenaly případné hříšníky, jimž by pak ve správním řízení mohla být udělená pokuta.

Od 22. června nové úklidové týmy vyřešily 45 podnětů z 52 dosud hlášených, a to v drtivé většině hned v den ohlášení. Nejčastěji se objevuje nepořádek v křoví, rozházené odpadky na veřejném prostranství před obchody, za kontejnery nebo na schodech, nepořádek po bezdomovcích. Nejvíce postižené nepořádkem je centrum v okolí Nové Pasířské, opakovaně se objevuje Lesopark Žižkův vrch či ulice Mostecká.

Vytvořeno 24.8.2022 13:23:12 | přečteno 268x | Jana Fričová
load