Dílo velkých sklářů bude spravovat jejich syn

, autor: archiv MMJN

21.12.2020 - Jablonečtí radní schválili trvalou zápůjčku části skleněné výzdoby z bývalé obřadní síně radnice, jejímiž autory je dvojice železnobrodských významných sklářů Jaroslava Brychtová a Stanislav Libenský. Dílo převezme do své péče syn výtvarníků a správce jejich uměleckého odkazu.

Jablonecký magistrát řešil možné využití torza části skleněné umělecké výzdoby demontované z obřadní síně radnice při její přestavbě v 90. letech 20. století. „Jde o skleněnou vertikální sloupovou mozaiku a skleněnou plastiku, které vytvořili významní sklářští výtvarníci, Jaroslava Brychtová a Stanislav Libenský. Protože v interiéru radnice dílo nevyužijeme, hledali jsme důstojný prostor, kam jej umístit,“ vysvětluje tajemník úřadu Marek Řeháček. Podle jeho slov město jednalo také s Muzeem skla a bižuterie, avšak neúspěšně.

„Nabídli jsme proto dílo Jaroslavu Zahradníkovi, synu tvůrců, který je společně se svými sourozenci správcem odkazu jejich výtvarného díla, a ten projevil ochotu od nás mozaiku i plastiku převzít do trvalé zápůjčky, postarat se o další vhodné umělecké zpracování do nové podoby a najít dílu důstojné umístění,“ informuje Řeháček.

Město si neklade žádné podmínky pro výpůjčku kromě jediné, a to uvedení města jako vlastníka díla při jeho veřejné prezentaci. Motivem takového přístupu je veřejný zájem na záchraně a prezentaci kulturního dědictví spojeného s uměleckým sklářstvím Jablonecka.

Vytvořeno 21.12.2020 15:08:32 | přečteno 273x | Petr Vitvar
Štítky: kultura