Desátá Cena města tance putuje do Náchoda

, autor: Ivo Mičkal

31.10.2022 - Jablonecká náměstkyně primátora Jana Hamplová předala v neděli 30. října odpoledne v městském divadle již desátou Cenu města tance v rámci celostátní přehlídky Tanec, tanec…2022.

Cena společně s darem ve výši 20 tis. korun putuje do Náchoda a na doporučení odborné poroty byla udělená za choreografii Bez rovnováhy.

O prodlouženém víkendu 28.-30. října proběhl v Jablonci nad Nisou 36. ročník celostátní přehlídky scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2022. Již dvacet let je jejím hostitelským městem Jablonec nad Nisou, který od roku 2013 uděluje také vlastní Cenu města tance. Tu historicky první si odvezl plzeňský soubor NoTa. „Přehlídka mě nadchla, je vidět, jak kultura tanečního pohybu neprofesionálních souborů stále roste. Velmi mě těší, že mohu předat Cenu města tance,“ konstatovala v neděli 30. října odpoledne na jevišti městského divadla náměstkyně primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová, když předávala desátou Cenu města tance. Zároveň dodala, že přehlídku Tanec, tanec… bude i nadále ráda podporovat. „Cena města tance se uděluje za výrazný umělecký počin a osobitou výpověď v tanci. Tu letošní na základě doporučení odborné poroty získala choreografie Bez rovnováhy, kterou vytvořila Jana Faltová a ZUŠ Náchod. Cena města tance je vždy spojená s tím, že odměněný soubor vytvoří na příští ročník choreografii, která je tematicky s Jabloncem spojená,“ říká Jiří Lössl z NIPOS Artama Praha za pořadatele přehlídky. Podle pravidla, které přijala odborná rada scénického tance NIPOS v roce 2018, může oceněný soubor znovu získat Cenu města tance nejdříve za pět let.

Porota 36. ročníku celostátní přehlídky mládeže a dospělých Tanec, tanec…2022 pracovala ve složení Marie Kinsky, Honza Malík, Vít Malota, Elvíra Němečková, Tomáš Žižka a udělila ceny následujícím:

Speciální cena porotkyně Marie Kinsky:
Myšlenkové pochody v interpretaci a tvorbě Anežky Kvapilové ze ZUŠ Iši Krejčího Olomouc.

Speciální cena porotce Honzy Malíka:
Dotek svět(l)a v interpretaci NoTa Plzeň v choreografii Lenky Jíšové a skupiny.

Speciální cena porotce Víta Maloty:
…nejsem v interpretaci Velkého souboru ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary v choreografii Petry Blau a tanečnic.

Speciální cena porotkyně Elvíry Němečkové:
Do tmy v interpretaci skupiny Apsara ZUŠ Jihlava v choreografii Hany Zudové a tanečnic.

Speciální cena porotce Tomáše Žižky:
Impulsy v interpretaci ZUŠ Iši Krejčího Olomouc v choreografii Jany Baranové a kolektivu.

Speciální cena poroty za výjimečný počin:
Maagal v interpretaci Tanečního a pohybového studia Magdaléna Rychnov u Jablonce nad Nisou v choreografii Ludmili Rellichové a souboru.

Vytvořeno 31.10.2022 13:35:16 | přečteno 230x | Petr Vitvar
Štítky: kultura
 
load