Chtějí obyvatelé Abecedy zídky zachovat? Odpoví průzkum

, autor: Petr Vitvar

12.08.2022 - Jablonecký náměstek pro ekonomiku a majetek Milan Kouřil pozval na radnici zástupce SVJ z domů v ulici Liberecká, tzv. Abecedy. Důvodem byly zídky s označením jednotlivých písmen a bourání části z nich kvůli havarijnímu stavu.

Výsledkem schůzky je, že město odstraní zbytek zdí v havarijním stavu a SVJ projednají se všemi obyvateli domů budoucí podobu abecedního označení.

„V podstatě nám nevadí, budou-li zídky pryč. Schovávají se za nimi bezdomovci, lidé i zvířata na ně močí, řidiči vozů různých rozvozních služeb přes ně nevidí na děti, které vybíhají z domů. Zídky jsou pro provoz nebezpečné,“ ozývalo se na schůzce ze strany zástupců společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) z bytových domů tzv. Abecedy.

Schůzku na radnici vyvolaly protesty lidí odsuzujících, že město začalo plnit nařízení stavebního úřadu o bezodkladném odstranění sedmi zídek, které odborník na statiku vyhodnotil jako havarijní. „Posuzované objekty stěn C, D, E, G, H, I, J jsou v havarijním stavu. Nosné prvky objektů již nelze opravit, defekty a poruchy mohou vyvolat kolaps konstrukce. Objekty stěn svým stavebně technickým stavem ohrožují zdraví osob a zvířat a ohrožují okolí stavby,“ stojí v odborném posudku.

Protože však náměstek Kouřil není přesvědčený o tom, že zástupci SVJ hovořili za všechny obyvatele, dohodli se přítomní, že jednotlivá společenství na svých schůzích s obyvateli sídliště problematiku zídek a názor na jejich další existenci i podobu nejprve proberou a poté dají městu jednoznačné stanovisko. Jablonec nad Nisou na své náklady dokončí odstraňování také ostatních zdí v havarijním stavu a stav zbylých sedmi bude sledovat.

Další informace

Vytvořeno 12.8.2022 14:21:38 | přečteno 324x | Petr Vitvar
load