Chcete nové hrníčky? Odneste ty staré do Re-Use centra.

, autor: archiv MMJN

22.10.2021 - Ve sběrném dvoře v jablonecké Smetanově ulici bude od ledna 2022 Centrum pro předcházení vzniku odpadů, tzv. Re-Use centrum. Jeho provoz bude zajišťovat společnost Severočeské komunální služby, s.r.o. Věci, které sem lidé odloží, si budou moci jiní koupit formou veřejné sbírky. Minimální výše příspěvku bude 10 Kč, maximální bude bez omezení.

„Hlavní myšlenkou provozu centra je opětovné využití starých, ale stále funkčních předmětů. Lidé budou moci v Re-Use centru bezúplatně odevzdávat drobný nábytek, zařízení a vybavení domácností, obrazy, rámy, vázy, CD, DVD, knihy, časopisy, hračky, sportovní vybavení apod. Centrum není určené pro ukládání drobné domácí elektroniky, pracovních elektrických nástrojů a jiných elektrozařízení, ani pro čalouněný nábytek. Tímto způsobem se prodlouží životní cyklus věcí, které by jinak skončily jako odpad v popelnici, ve sběrném dvoře či na skládce,“ objasňuje vznik Re-Use centra jablonecký ekonomický náměstek Milan Kouřil.

Takto vyřazené věci mohou lidé odkoupit za symbolické ceny a výtěžek z prodeje bude použitý na veřejnou sbírku. „Výtěžek ze sbírky pak použijeme na úhradu výsadby zeleně a její ošetření, obnovu parků, pořízení a údržbu herních prvků na dětských hřištích,“ informuje Kouřil s tím, že prodej předmětů formou veřejné sbírky byl zvolen na základě zkušeností z jiných měst, kde Re-Use centra již fungují, a na základě doporučení Ministerstva životního prostředí.

Minimální výše příspěvku do veřejné sbírky bude 10 Kč, maximální výše nebude omezena. „Nacenění jednotlivých předmětů se bude provádět dle produktových skupin, a to 10, 20, 50, 100, 200 Kč/ks, s tím, že u drobných předmětů, jako např. hrnky, knihy, příbory, drobné hračky, bude částka stanovená na 10 Kč, u kvalitních a zachovalých předmětů, např. kola, kočárky apod., bude cena 200 Kč,“ říká Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství jabloneckého magistrátu.

Vytvořeno 22.10.2021 12:52:16 | přečteno 205x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí