Cena stavby terminálu se zvýšila na dvojnásobek

, autor: archiv MMJN

22.01.2021 - Jablonečtí radní svým rozhodnutím doporučí na únorovém jednání zastupitelům odložit realizaci Terminálu veřejné osobní dopravy (Terminál VOD) v Jablonci nad Nisou. Důvodem je velké navýšení ceny projektu.

Zhotovitel dodal městu projektovou dokumentaci pro stavebního povolení, které je nutné k podání žádosti o dotaci. „Součástí dokumentace je také aktualizovaný rozpočet, který se oproti předpokládaným nákladům na realizaci Terminálu VOD zvýšil o zhruba 236 mil. korun bez DPH na 380 mil. Kč bez DPH, tj. cca 460 mil. Kč vč. DPH,“ říká náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček s tím, že zvýšení ceny projektant zdůvodňuje meziročním razantním nárůstem cen stavebních prací a materiálů o cca 13-15 % meziročně, ale i naceněním výrazných požadavků správců a vlastníků inženýrských sítí v dané lokalitě a vlastníka vodního toku, kterým je Povodí Labe, s. p.

Harmonogram stavby navíc obsahuje tři vysoce rizikové lhůty - doba podání žádosti o stavební povolení s vlastním vydáním pravomocného stavebního povolení, délka kontroly zadávací dokumentace na CRR a především pak délka výběrového řízení na zhotovitele stavby, která by měla zahrnovat i rezervu pro dotazy uchazečů, případná odvolání proti výběru zhotovitele, až po podání námitek na ÚHOS.

„Tyto tři úkony obsahují vysoký stupeň rizika, že se je nepodaří dokončit v předpokládaných lhůtách. Mohou se tak negativně promítnout do už tak krátké lhůty pro realizaci a hrozí nesplnění podmínek termínu dokončení požadovaných dotačním titulem IPRÚ. Proto rada rozhodla doporučit zastupitelům realizaci odložit,“ konstatuje náměstek Roubíček.

Vytvořeno 22.1.2021 13:58:09 | přečteno 598x | Petr Vitvar
Štítky: doprava a komunikace , mhd