V místním referendum se rozhoduje o věcech, které patří do samostatné působnosti města. Vyvolání místního refernda je podmíněno získáním potřebného počtu podpisů oprávněných voličů, tj. 10 % oprávněných osob.
Místní referendum nelze konat:
a) o místních poplatcích a o rozpočtu města,
b) o zřízení nebo zrušení orgánů města a o jejich uspořádání,
c) o volbě a odvolání starosty, místostarosty, členů rady města a dalších členů zastupitelstva, jakož i volených nebo jmenovaných členů dalších orgánů města,
d) jestliže by otázka položená v místním referendu byla v rozporu s právními předpisy nebo jestliže by rozhodnutí v místním referendu mohlo být v rozporu s právními předpisy,
e) v případech, kdy se o položené otázce rozhoduje ve zvláštním řízení,
f) o uzavření veřejnoprávních smluv k výkonu přenesené působnosti, nebo
g) o schválení, změně nebo zrušení obecně závazné vyhlášky města,
h) jestliže od platného rozhodnutí v místním referendu do podání návrhu na konání místního referenda v téže věci neuplynulo 24 měsíců.
Otázka navržená pro místní referendum musí být jednoznačně položena tak, aby na ni bylo možno odpovědět slovem "ano" nebo slovem "ne".
Přípravný výbor, který tvoří nejméně 3 oprávněné osoby, dále označený zmocněnec z členů zvoleného výboru.
Návrh přípravného výboru musí obsahovat: a) označení území, na němž se konání místního refernda navrhuje, b) znění otázky, případně otázek, navržené k rozhodnutí v místním referendu, c) odůvodnění návrhu, d) odhad nákladů spojených s provedením místního referenda a realizaci rozhodnutí přijatého v místním referendu a způsob úhrady z rozpočtu města, e) označení zmocněnce z členů přípravného výboru, f) jména a příjmení členů přípravného výboru, jejich datum narození, místo, kde jsou přihlášeni k trvalému pobytu, kterým se rozumí adresa pobytu a jejich vlastnoruční podpisy. Přílohu návrhu přípravného výboru, která je jeho součástí, tvoří podpisová listina s očíslovanými podpisovými archy. Každý podpisový arch musí obsahovat: a) označení území, na němž se má místní referendum konat, b) znění otázky, případně otázek, navržené k rozhodnutí v místním referendu, c) jména a příjmení členů přípravného výboru a jejich adresu, d) upozornění pro oprávněné osoby podporující konání referenda tohoto znění: "Ten, kdo podepíše vícekrát tentýž návrh na konání místního referenda nebo kdo podepíše podpisovou listinu, ač není oprávněnou osobou podle zákona o místním referendu, nebo kdo v podpisové listině uvede nepravdivé údaje, dopouští se přestupku, za který mu může být udělena pokuta do výše 3 000 Kč." Oprávněná osoba podporující konání místního referenda uvede na podpisovém archu své jméno, příjmení, datum narození, adresu a připojí vlastnoruční podpis. Oddělení interního auditu a stížností magistrátu po posouzení náležitostí předloží dokumenty poradě vedení - dál je funkčně příslušný věc řešit tajemník magistrátu se svou kanceláří.
Podáním příslušných písemných dokumentů na magistrátu - poštou, osobně.
Posouzení příslušného návrhu přípravného výboru musí oddělení interního auditu a stížností provést do 15 dnů od jeho podání a předat jej prostřednictvím porady vedení tajemníkovi magistrátu. V případě neshledání nedostatků kancelář tajemníka neprodleně po uplynutí této lhůty písemně vyrozumí zmocněnce. Nemá-li návrh náležitosti stanovené zákonem o místním referendu nebo obsahuje-li nesprávné nebo neúplné údaje, tajemník písemně vyzve zmocněnce, aby takové nedostatky ve stanovené lhůtě, která nesmí být kratší než 7 dnů, odstranil. Není-li zmocněnec informován ve lhůtě do 30 dnů od podání, má se za to, že návrh přípravného výboru se považuje za bezvadný. Bezvadný návrh přípravného výboru předloží rada města k projednání zastupitelstvu města na jeho nejbližší jednání.
Datum poslední aktualizace: 29.2.2012