Jazyková verze: CZENDEPL

Procházku střevem umožní Den zdravotně postižených

Den zdravotně postižených, autor: M. Hozová
09.06.2017 - V úterý 13. června bude na náměstí před radnicí v Jablonci nad Nisou opět živo. Jablonecký klub Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí totiž pořádá každoroční Den zdravotně postižených. Ve stáncích se představí různé organizace poskytující sociální služby a na všechny návštěvníky čeká bohatý doprovodný program, kterým bude provázet moderátor Honza Musil.

„Kromě organizací, které se na Dni zdravotně postižených představují už tradičně, jako Diakonie, Centrum sociálních služeb, Jedličkův ústav, Fokus, Drak, Domov Maxov, sdružení Svítání nebo Domov a centrum denních služeb a další, jsme letos přizvali i OnkoMaják, který u nás v rámci svého preventivního projektu Střevo Tour představí obří nafukovací model tlustého střeva,“ láká návštěvníky za pořadatele Alena Rozsypalová.

„Rakovina tlustého střeva je stále jedním z nejrozšířenějších onkologických onemocnění a prevence a včasná lékařská pomoc je velmi důležitá. Zařazení modelu střeva do programu Dne zdravotně postižených proto velmi vítám,“ chválí organizátory gastroenterolog MUDr. Marek Řehoř z jablonecké nemocnice.

„Nafukovací střevo má rozměry 9 x 4 m a dá se jím procházet jako tunelem. Maketa slouží proto, aby si návštěvníci mohli prohlédnout tlusté střevo uvnitř a viděli, co mohou nemoci se zdravou tkání udělat,“ popisuje model střeva Veronika Čapková ze sdružení OnkoMaják a dodává, že díky vyškolenému a příjemnému personálu se zdravotním vzděláním mají návštěvníci možnost se zeptat na jakékoliv dotazy. Projekt Střevo Tour podpořilo ze svého rozpočtu statutární město Jablonec nad Nisou částkou 24 tisíc korun.

Střevo ale nebude jediným „tahákem“ jabloneckého Dne zdravotně postižených. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet například umělé dýchání nebo jízdu na invalidním vozíku, chůzi s berlemi a spoustu dalších věcí a situací, do nichž se hendikepovaní lidé běžně dostávají.

Den zdravotně postižených má seznámit širokou veřejnost s nabídkou sociálních služeb nejen pro zdravotně postižené na Jablonecku, jeho konání i letos podpořilo statuární město Jablonec nad Nisou částkou 43 tisíc korun. „Sociální služby a jejich financování jsou a stále budou velkým společenským tématem, který vzbuzuje mnoho emocí a otázek, na něž je potřeba hledat smysluplné odpovědi a systémová řešení. Nestačí jen do sociálního systému nalít peníze, je potřeba je rozdělit tak, aby splnily svůj účel a skutečně pomohly. Velký problém vidím například v nízkém finančním ohodnocení lidí, kteří v sociálních službách pracují. Mám na mysli zejména pečovatelky a osobní asistenty, bez nichž se služby neobejdou,“ zamýšlí se primátor Beitl.

Další informace

9.6.2017 13:23:44 | přečteno 460x | Petr Vitvar
 
Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou
Mírové náměstí 19
467 51 Jablonec nad Nisou

telefon: +420 483 357 111
fax: +420 483 357 353
e-mail: mujablonec@mestojablonec.cz

e-podatelna: epodatelna@mestojablonec.cz
ID datové schránky: wufbr2a

Úřední hodiny

pondělí a středa:
8:00–11:30 a 12:30–17:00 h

budova Komenského 8:
pondělí, středa: 8–17 h
úterý, čtvrtek, pátek: 8–14 h
sobota (1. v měsíci): 8–12 h
pátek před úřední sobotou zavřeno

 
load