Životní situace

Činnost kurátorů pro děti a mládež

Na kurátory pro děti a mládež se můžete obrátit pokud vaše děti zanedbávají povinnou školní docházku (na druhém stupni základní školy), mají opakované závažné výchovné problémy ve škole nebo v rodině (na druhém stupni základní školy + děti do 18 let), opakovaně se dopouští útěků od rodičů nebo jiných osob odpovědných za výchovu dítěte, vedou zahálčivý život, požívají alkohol nebo jiné návykové látky, dopouštějí se protiprávního jednání, tedy spáchaly trestný čin, opakovaně nebo soustavně páchají přestupky nebo jinak ohrožují občanské soužití. Pokud tyto skutečnosti trvají po takovou dobu nebo jsou takové intenzity, že nepříznivě ovlivňují vývoj dětí nebo jsou anebo mohou být příčinou nepříznivého vývoje dětí.

Dítě týrané, zneužívané nebo zanedbávané

Jde o jednání vůči dítěti, které narušuje nebo ohrožuje jeho příznivý tělesný, citový, rozumový nebo mravní vývoj. Jedná se zejména o fyzické nebo psychické týrání, šikanování, sexuální zneužívání, zanedbávání dítěte.

Domácí násilí

Domácí násilí je fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí a tím skrytě mimo kontrolu veřejnosti, intenzita násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností včas tyto incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah.
Jedná se o situaci, kdy jeden partner systematicky a opakovaně kontroluje a napadá druhého. Ubližuje mu cestou zejména fyzického násilí, psychického týrání a sociální izolace (zakazuje mu kontakty s širší rodinou, přáteli atp.). Dále může násilná osoba používat také sexuální násilí a ekonomický tlak (ponechává rodinu bez prostředků a to i na základní potřeby). Pro oběť domácího násilí tím končí autonomie (ve vztahu nemůže rozhodovat o sobě a podílet se na určování chodu rodiny), místo diskuze a vyjednávání, které fungují v běžných vztazích, nastupuje diktování, vyhrožování, terorizování a násilí.

Náhradní rodinná péče

Účelem náhradní rodinné péče je vytvoření příznivého rodinného prostředí dětem, jimž se takové péče nedostává nebo nemůže dostávat v původní rodině. Náhradní rodinná péče může mít formu: osvojení, pěstounské péče, pěstounské péče na přechodnou dobu, poručenství, péče jiné fyzické osoby než rodiče.

OSPOD - Informace pro děti

Máš problémy, o kterých nechceš doma mluvit? Rodiče se rozcházejí, máš pocit, že pro ně nic neznamenáš? Nerozumíš si s rodiči, hádáte se? Tvoje rodina nemá peníze na jídlo nebo na další věci? Některý z rodičů nebo oba rodiče pijí alkohol, berou drogy, hrají na automatech? Nechávají tě rodiče doma často samotného, nezajímají se o tebe? Máš pocit, že se o tebe rodiče nestarají nebo tě nějakým způsobem zanedbávají? Žiješ s jedním rodičem a s druhým se nesmíš vídat? Ubližuje ti někdo – doma, venku nebo ve škole? Máš doma nebo ve škole problémy a bojíš se o nich doma mluvit? Provedl jsi něco ty a bojíš se, co se bude dít dál? Máš problémy s drogami, alkoholem nebo jinými závislostmi a nevíš na koho se obrátit? Napadají tě myšlenky, že by sis mohl ublížit nebo utéct z domova? Potřebuješ si s někým promluvit o svých problémech?

OSPOD - Informace pro děti - stížnost

Stížnost je telefonát, dopis, email nebo ústní sdělení (to znamená, že nám to povíš v kanceláři), ve kterém můžeš napsat nebo říct, že se ti nelíbilo něco na tom, jak s tebou sociální pracovnice nebo kurátor mluví nebo jak se k tobě chovají. Když nám o tom, že se ti něco nelíbí, řekneš osobně, my s tebou takovou stížnost sepíšeme a budeme ji řešit, jako kdyby přišla poštou.

OSPOD - Informace pro rodiče - stížnost

Nelíbí se Vám chování sociálního pracovníka? Nelíbí se Vám to, co sociální pracovník dělá? Můžete podat stížnost na oddělení sociálně-právní ochrany dětí.

Úprava poměrů nezletilého dítěte před rozchodem nesezdaných rodičů

Pokud nesezdaní rodiče nežijí ve společné domácnosti, může upravit soud jejich práva a povinnosti, zejména určí, jak se budou rodiče podílet na péči o dítě nebo komu bude dítě svěřeno do péče a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu. Soud pro toto řízení určuje nezletilému dítěti kolizního opatrovníka, kterým je zpravidla ustanoven orgán sociálně-právní ochrany dětí. Soud sám nebo prostřednictvím orgánu sociálně-právní ochrany dětí zjistí zájem nebo názor dítěte.

Úprava poměrů nezletilého dítěte před rozvodem rodičů

uložit, ve správním řízení, výchovná opatření (napomenutí, dohled nad dítětem, omezení či zákaz, uložení povinnosti využít odborné poradenské pomoci, peněžní sankce).

Změna poměrů nezletilého dítěte / změna péče

V minulosti byla provedena právní úprava poměrů nezletilého dítěte, ale faktický způsob péče rodičů o nezletilé dítě již této úpravě neodpovídá. Změnily se podmínky v rodinách jednoho či obou rodičů a tedy i podmínky nezletilého dítěte, právní úprava ve věci nezletilého dítěte již není nebo je obtížně realizovatelná. Nezletilé dítě je již rozumově způsobilé vyjádřit svoje představy k formě péče rodičů, sděluje rodiči (rodičům) přání změny péče.

Zvýšení nebo snížení výživného na nezletilé dítě

Povinnost vyživovat dítě do doby, než je schopné samo se živit, je jednou ze základních povinností rodiče. Při rozvodu nebo rozchodu rodičů je nutné určit, jakým způsobem se rodiče budou podílet na výživě nezletilého dítěte. Pokud se rodiče o výživném nedohodnou, určí jeho výši opatrovnický soud. Pokud soudem stanovené výživné již neodpovídá současným poměrům dětí nebo rodičů, je nutná jeho změna. Rodiče mají možnost se o výši výživného opět dohodnout. Pokud se dohoda nedaří, může jeden z rodičů nebo oba podat soudu návrh na změnu výše výživného.
load