Jablonec otevřel veřejný sprchovací box

, autor: archiv MMJN

24.05.2023 - Ve středu 24. května předalo statutární město Jablonec nad Nisou neziskové společnosti Naděje sprchovací box, tzv. sprchomat. Město za něj zaplatilo něco přes půl milionu korun a sprchovací kabina je zdarma k dispozici všem, kdo ji budou potřebovat. V současné době je v Libereckém kraji jediná.

Nový sprchovací box rozdělený na dvě místnosti – malou šatnu a vlastní koupelnu včetně toalety – je umístěný u azylového domu v jablonecké ulici Za Plynárnou. Instaloval a zaplatil jej magistrát, investice je necelých 526 tis. korun. 

„Kabina bude v provozu ve všední dny vždy od 8 do 15 hodin. Bude zamčená a klíče od ní bude mít k dispozici buď terénní pracovník nebo vedoucí azylového domu a půjčovat je bude po domluvě,“ popisuje provoz Milena Havrdová, oblastní ředitelka Naděje. 

„Pokud jsme před necelými osmi lety, když jsme otevírali azylový dům, měli o jeho umístění nějaké pochybnosti, tak ty se úplně už rozplynuly. Místo jsme zvolili dobře i to, že jsme tu azylový dům zřídili. A sprchovací box je jen další krok,“ říká jablonecký primátor Miloš Vele. 

První impuls sprchovací kabinu u azylového domu instalovat vznikl v době covidu. „Služby se zavíraly, nebo zavřené už byly, nikdo nikam nesměl, ani my jsme si nákazu do domu nechtěli vnést. A tady se ukázala potřeba podobnou službu mít,“ tvrdí Havrdová a dodává, že někteří klienti Naděje dávají přednost anonymitě. „Proto nechtějí využít hygienické zařízení, které mají k dispozici v denním centru, nechtějí, aby je kontaktoval sociální pracovník, nechtějí uvádět své jméno a další údaje. Sprchová kabina jim tuto anonymitu nabízí.“ 

Vytvořeno 24.5.2023 17:44:47 | přečteno 1681x | Petr Vitvar
load