Skleněné partnerství trvá už patnáct let

, autor: archiv MMJN

13.03.2023 - V pátek a v sobotu 10. a 11. března probíhal v jabloneckém Eurocentru Festival zážitků v Trojzemí Euroregion Tour 2023. Účast na něm přijala také partnerská města Jablonce nad Nisou, jejichž zástupce primátor Miloš Vele spolu s náměstkyní Janou Hamplovou pozval v pátek na tradiční oběd.

V sobotu pak Jablonec navštívil primátor Kaufbeurenu Stefan Bosse. Kaufbeurenské a jablonecké gymnázium si připomíná třicet let spolupráce, ta městská letos oslaví 15 let trvání.

Pozvání k obědu přivedlo zástupce jabloneckých partnerských měst Kaufbeurenu, Zwickau, Jelení Hory a Krakonošského okresu do restaurace hotelu Petřín. Tam se hovor přirozeně stočil právě k historii hotelu a ke krásnému výhledu na Jizerské hory. „Představili jsme tu také místní regionální produkt, jímž je Vratislavická kyselka, která byla založená na stole,“ připomíná Kateřina Hujerová z kanceláře primátora, která má spolupráci s partnerskými městy na starosti.

„Velmi mě těší, že se spolupráce neporušila, že naše partnerská města tradici dodržela a pozvání na Euroregion Tour opět přijala. Těším se, že se naše spolupráce bude i nadále rozvíjet a že naše partnery v budoucnu také navštívím,“ prohlásil při slavnostním přípitku jablonecký primátor Miloš Vele.

Důkazem rozvíjení přátelských kontaktů byla sobotní odpolední návštěva primátora Kaufbeurenu Stefana Bosse s partnerkou. Ty přijal Miloš Vele ve své pracovně. Setkáním obou primátorů vyvrcholilo dopolední přijetí pedagogů kaufbeurenského gymnázia Jakoba Brucknera a jabloneckého gymnázia Dr. Randy v obřadní síni jablonecké radnice. Obě instituce spolu intenzivně spolupracují 30 let, zatímco městské partnerství trvá teprve 15 let.

Smlouva mezi Jabloncem a Kaufbeurenem byla uzavřená v září 2009. Kromě podpisu papírové podoby ji zástupci obou měst stvrdili svými podpisy bruskou také na skleněné vázy vyrobené v železnobrodské sklářské dílně Zdeňka Lhotského ze suroviny dovezené z Německa. „Měl jsem pocit, jako bych seděl u zubaře, neboť zvuk brusky velmi připomínal zvuk zubařské vrtačky,“ přiznal tehdy s úsměvem Stefan Bosse.

Další informace

Vytvořeno 13.3.2023 | přečteno 100x | Petr Vitvar
load