Jazyková verze: CZENDEPL

Město

Jablonec nad Nisou

O městě

mesto
Jablonec nad Nisou s 45 000 obyvateli je správním, kulturním i sportovně rekreačním střediskem Jizerských hor. Rozkládá se na ploše 3 135 ha v nadmořské výšce cca 500 metrů. Terén je kopcovitý, vládne zde horské podnebí. Město bylo vystavěno uprostřed zeleně, v široké kotlině tvořené řekou Nisou.
 

Turistické informace

Web JKIC
Turistické informace o Jablonci a okolí, stejně jako kontakty na turistické informační centrum najdete na webu Jabloneckého kulturního a informačního centra.
 

Historie

historie
První zmínka o Jablonci je z roku 1356, avšak ke stálému osídlení dochází až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně a postaven i první kostelík. Zásadní změna ve vývoji města nastala ve 2. polovině 17. století. Začíná se rychle rozvíjet sklářství, ale současně se ukazuje, že Jablonec má i výhodnou polohu k provozování obchodu.
 

Symboly města

retez
K symbolům města patří především znak a vlajka města. Dále pak slavnostní řetez primátora a městská medaile Pro meritis za zásluhy o rozvoj města a jeho reprezentaci, za vynikající umělecká díla, vědeckou, kulturní a sociální činnost, obětavé nebo dlouhodobé výchovné a pedagogické působení, příkladné občanské činy i mimořádné osobní oběti ve prospěch města a jeho občanů.
 

Partnerská města

bautzen
V současné době má město Jablonec nad Nisou zahraniční partnerské vztahy s městy Bautzen (SRN), Zwickau (SRN), Ronse (Belgie), Marsciano (Italie), Jelenia Góra (Polsko), Kaufbeuren (SRN) a Beihai (Čína).
 
 
Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou
Mírové náměstí 19
467 51 Jablonec nad Nisou

telefon: +420 483 357 111
fax: +420 483 357 353
e-mail: mujablonec@mestojablonec.cz

e-podatelna: epodatelna@mestojablonec.cz
ID datové schránky: wufbr2a

Úřední hodiny

pondělí a středa:
8:00–11:30 a 12:30–17:00 h

budova Komenského 8:
pondělí, středa: 8–17 h
úterý, čtvrtek, pátek: 8–14 h
sobota (1. v měsíci): 8–12 h
pátek před úřední sobotou zavřeno

 
load