Jazyková verze: CZENDEPL

V Jablonci se staráme o celou rodinu, říká náměstek Svoboda

Ocenění v soutěži Obec přátelská rodině, autor: Radka Baloghová
28.05.2015 - V úterý 26. května přebral náměstek primátora Pavel Svoboda z rukou ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové cenu za 2. místo v soutěži Obec přátelská rodině. Spolu s diplomem dostal také šek na 275 tisíc korun, které Jablonec věnuje DDM Vikýř.

„Podpora rodin je jednou z mých priorit. Jsem ráda, že se každý rok rozšiřují počty starostů a zastupitelů, kteří při práci pro obec myslí také na zlepšení života rodin,“ uvedla ministryně Marksová na slavnostním předávání.

Mezi vítězné obce, které se utkaly v pěti kategoriích podle počtu obyvatel, ministerstvo ze státního rozpočtu rozdělilo šest milionů korun ve formě neinvestičních dotací. „Z pohledu rodinné politiky patří obce k nejdůležitějším aktérům, neboť až na úrovni obcí je možné poznat důkladně potřeby rodin a realizovat řadu prorodinných opatření, která by přitom měla klást důraz na vícegenerační pojetí rodiny a zahrnovat tak nejen potřeby dětí a rodičů, ale také prarodičů,“ dodala Marksová.

A právě v tomto duchu jablonecká prorodinná politika pracuje, o čemž svědčí například i webové stránky www.jabloneckarodina.cz, které vznikly shodou okolností na základě prvního titulu Obec přátelská rodině. „Na stánkách jsou informace pro celou rodinu od batolete, přes přípravu na svatbu a manželství až po seniorský věk, nevyhýbají se ani problematickým situacím a snaží se poradit, kde hledat pomoc. Jsou zde aktuální informace, pozvánky, ale i katalog sociálních služeb,“ konstatuje náměstek Pavel Svoboda, do jehož rezortu prorodinná politika města spadá.

Vítězi soutěže Obec přátelská rodině 2014 jsou:

• Ledčice
  • Věžnice
  • Městys Lysice
  • Kouřim
  • Třebíč
  • Jablonec nad Nisou
  • Olomouc
  • Děčín

Jablonec nad Nisou zvítězil ve své kategorii v roce 2008 a získal neinvestiční dotaci 1,5 mil. korun. Po ocenění se pak město může do dalšího kola přihlásit po třech letech. Soutěž vyhlásilo MPSV a Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci s Asociací center pro rodinu, Sítí mateřských center a Svazem měst a obcí ČR.

28.5.2015 10:08:10 | přečteno 1053x | Petr Vitvar

Zprávy 2015

Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou