Jazyková verze: CZENDEPL

Světlo jako symbol lepších časů

Rozsvícená lucerna ve vestibulu radnice, autor: Michal Vele
16.05.2017 - V pondělí 15. května odpoledne byly slavnostně rozsvíceny dvě unikátní lucerny ve vstupu do jablonecké radnice. Svítidla do těchto prostor původně navrhl stavitel radnice architekt Karel Winter. Při samotné stavbě na začátku 30. let minulého století ale nezbyly na jejich výrobu peníze. Do budovy se tak dostávají po více jak 80 letech.

„V současné době je hospodaření Jablonce na takové úrovni, že si můžeme dovolit i to, co si naši předkové při stavbě radnice právě dovolit nemohli. Nové lampy můžeme chápat i jako symbol světla a faktu, že se našemu městu daří,“ říká primátor Jablonce Petr Beitl, jehož přáním je vrátit radnici v co největší možné míře původní podobu a znovu v ní probudit ducha architekta Karla Wintera.

Jedná se o necelý metr vysoké lucerny čtvercového tvaru z mosazi, bronzu a křišťálového skla. „Nechali jsme je vyrobit podle původních plánů u specializované firmy Houska & Douda, která se již osvědčila při výrobě replik svítidel v jabloneckém divadle,“ vysvětluje tajemník jabloneckého magistrátu a milovník historie Marek Řeháček. Pánové Houska a Douda si s výrobou poradili skvěle, i když jak přiznávají, hlavu jim jablonecké radniční lucerny párkrát zamotaly. „Výkresy s návrhem architekta Wintera jsou spíše než výkresem architektonickou skicou. Na výkresu není žádná kóta a také některé detaily navržených proporcí nejsou úplně reálné,“ prozrazuje Ivan Houska. „Povrchová úprava luceren je ale provedena kombinací patinované mosazi s galvanickým zlacením, podle původního návrhu,“ dodává Houska. Autor například nemyslel na to, jak se budou vyměňovat žárovky. S tím si museli poradit až výrobci. Výroba a instalace historických, a přesto moderních luceren přišla na 430 tisíc korun.

Po symbolickém odhalení městského znaku na vstupním schodišti vloni v prosinci, opravě omítek a nové výmalbě stěn a stropů do původních odstínů bílé, okrové a zelené barvy, je tak instalace a rozsvícení vstupních luceren dalším krokem k naplnění Winterova odkazu. „Do budoucna ještě uvažujeme o důstojném umístění architektovy pamětní desky,“ říká primátor Beitl a dodává, že dobrou příležitostí k tomu by mohlo být 85. výročí postavení radnice v lednu 2018.

Další informace

Slavnostní rozsvícení luceren ve vestibulu radnice

15.05.2017
Slavnostní rozsvícení luceren, autor: Michal Vele

Slavnostní rozsvícení luceren

 
Schodiště s lucernami, autor: Michal Vele

Schodiště s lucernami

 
Lucerny vyrobila firma Houska & Douda, autor: Michal Vele

Lucerny vyrobila firma Houska & Douda

 
Rozsvícená lucerna, autor: Michal Vele

Rozsvícená lucerna

 
Lucerny u vchodu do radnice, autor: Michal Vele

Lucerny u vchodu do radnice

 
Vestibul radnice, autor: Michal Vele

Vestibul radnice

 
 
16.5.2017 11:55:20 | přečteno 252x | Petr Vitvar
Štítky: radnice
 

Navigace

Zprávy 2017

 
Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou
Mírové náměstí 19
467 51 Jablonec nad Nisou

telefon: +420 483 357 111
fax: +420 483 357 353
e-mail: mujablonec@mestojablonec.cz

e-podatelna: epodatelna@mestojablonec.cz
ID datové schránky: wufbr2a

Úřední hodiny

pondělí a středa:
8:00–11:30 a 12:30–17:00 h

budova Komenského 8:
pondělí, středa: 8–17 h
úterý, čtvrtek, pátek: 8–14 h
sobota (1. v měsíci): 8–12 h
pátek před úřední sobotou zavřeno

 
load