Jazyková verze: CZENDEPL

Radnice v duchu Karla Wintera

Vestibul radnice - oprava vnitřní omítky, autor: Petr Vitvar
24.02.2017 - Interiéry jablonecké radnice prochází dalšími stavebními úpravami. Pokračuje tak snaha vedení města navrátit radničním prostorám jejich původní vzhled v podobě, v jaké byly navrženy architektem Karlem Winterem ve 30. letech minulého století.

Ve druhém patře právě započala rekonstrukce zasedací místnosti č. 201 a pracuje se i ve vestibulu.

Po symbolickém odhalení městského znaku na vstupním schodišti vloni v prosinci se opravují vnitřní omítky a obnovuje výmalba stěn a stropů do původních odstínů bílé, okrové a zelené barvy. Do prázdnin by měly na obě strany vstupního schodiště přibýt velká svítidla, která původně architekt Winter navrhl, ale z důvodu nedostatku financí po dokončení radnice nikdy nebyly realizovány. „Necelý metr vysoké lampy z mosazi, bronzu a křišťálového skla jsme nechali podle původních plánů vyrobit u specializované firmy Houska & Douda, která již vyráběla repliky svítidel v divadle. Umístěny budou na architektem připravených místech po stranách vstupního schodiště,“ říká tajemník magistrátu Marek Řeháček.

„V současné době je hospodaření Jablonce na takové úrovni, že si můžeme dovolit i to, co si naši předkové při stavbě radnice právě dovolit nemohli. Nové lampy můžeme chápat i jako symbol světla a faktu, že se našemu městu daří,“ říká primátor Jablonce Petr Beitl.

Zasedací místnost č. 201 ve druhém patře, kde probíhají jednání Rady města, sousedí s velkým zasedacím sálem zastupitelstva, s nímž byla původně propojena širokými posuvnými dveřmi. Právě tyto intarzované dveře, mramorové parapety na oknech a další ozdobné prvky se částečně dochované objevily pod dřevotřískovými deskami, které pracovníci správního oddělení odstranili začátkem letošního roku. „V současné chvíli s odborníky a restaurátory diskutujeme o nutných úpravách zasedací místnosti, která ve 40. letech minulého století sloužila i jako obřadní síň,“ prozrazuje Řeháček. „Stejně jako v případě zasedací místnosti na druhé straně velkého sálu, která prošla rekonstrukcí v loňském roce, budeme se i tady snažit zachovat duch Karla Wintera a zároveň ctít současné potřeby úřadu,“ dodává tajemník. Náklady na obnovu zasedací místnosti budou stejně jako v případě místnosti č. 201 zhruba 1 milion korun. Největší položkou budou i v tomto případě restaurátorské práce, výroba nábytku a elektroinstalace. Místnost pro zasedání rady města musí být mimo jiné vybavena nahrávacím zařízením pro záznamy z jednání. Všechny zasedací sály radnice slouží jednání orgánů města, ale hojně využívány jsou i různými neziskovými organizacemi a spolky pro jejich schůzovou činnost.

Rekonstrukce interiérů radnice

Vestibul radnice - obnova výmalby stěn, autor: Petr Vitvar

Vestibul radnice - obnova výmalby stěn

Vestibul radnice - oprava vnitřní omítky, autor: Petr Vitvar