Jazyková verze: CZENDEPL

Na bezpečnost u přechodů v Jablonci dohlédnou nezaměstnaní

Asistenti MP, autor: archiv MP
07.05.2015 - V Jablonci nad Nisou se rozbíhá nový projekt využití pracovníků veřejně prospěšných prací. Dlouhodobě nezaměstnaní tentokrát budou pomáhat městským strážníkům dbát nad bezpečností dětí při cestách do školy a ze školy.

Od úterý 5. května 5 pracovníků VPP hlídá 5 jabloneckých přechodů pro chodce s právem zastavit projíždějící auta a umožnit chodcům bezpečný pohyb přes ulici. „Zatím jde o zkušební provoz, pokud se osvědčí, předpokládáme rozšíření počtu asistentů,“ říká ředitel Městské policie Jablonec nad Nisou Luboš Raisner. 

Všichni pracovníci veřejně prospěšných prací vybraní do tohoto projektu mají čistý trestní rejstřík a jsou držiteli platného řidičského oprávnění. Asistenti MP také prošli školením zkušebního komisaře autoškoly a od silničního a dopravního úřadu obdrželi pověření podle § 79 zákona č. 361/2000 o silničním provozu. Každý z nich má u sebe potvrzení na své jméno o pověření na konkrétní lokalitu a čas, kdy smí vozidla zastavovat.

Pracovníci v čepicích a reflexních vestách s nápisem ŠKOLA asistent MP jsou vybaveni terčíkem k zastavování provozu. Na přechodech v blízkosti základních škol Liberecká, 5. května a Sokolí a také na křižovatkách ulic Rýnovická – P. Bezruče a 5. května – Růžová dohlížejí na bezpečnost silničního provozu v době, kdy děti chodí do školy a ze školy, tj. ráno 7:30 – 8:15 a odpoledne 12:30 – 13:30. „Odpolední služby na přechodech jsou novinkou, kterou zavádíme, abychom zajistili co největší bezpečnost zejména menším dětem, které se vracejí ze školy domů. Dosud jsme neměli dostatečnou kapacitu strážníků, asistenti nám umožňují služby rozšířit. Věřím, že se jejich práce osvědčí,“ komentuje odpolední hlídky ředitel Raisner.

Statutární město Jablonec nad Nisou jsou z hlediska zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných na špici. „S úřadem práce v oblasti veřejně prospěšných prací spolupracujeme už více než 10 let, v současné době jablonecký magistrát v různých režimech zaměstnává 150 lidí,“ potvrzuje tajemník úřadu Marek Řeháček. Pracovníci veřejně prospěšných prací a veřejné služby vykonávají většinou úklidové práce, pomáhají ve školských zařízeních s úklidem venkovních prostor, uklízejí na radnici, provádějí jednoduché údržbové práce, pracují jako recepční v domech zvláštního určení a nově také jako asistenti městské policie. Práce nezaměstnaných je ve městě vidět, ulice i chodníky jsou uklizené. „Je třeba si uvědomit, že se jedná o lidi bez pracovních návyků, kteří by také mohli sedět doma nebo na lavičce na náměstí a k jejich pracovnímu nasazení je potřeba takto přistupovat. Na druhou stranu ušetří magistrátu měsíčně stovky tisíc korun, které bychom za práce museli zaplatit externím dodavatelům,“ říká primátor Jablonce Petr Beitl.

Další informace

  • VPP – veřejně prospěšné práce - lidé zaměstnaní magistrátem, pracující za 9.200 měsíčně minimální mzdy hrazených z prostředků od Úřadu práce.
  • VS – veřejná služba – dobrovolníci pracující pro město, kteří formou daru odsouhlaseného radou města dostávají stravenky v hodnotě 150 Kč za každých 20 hodin práce. „Je to jakýsi příspěvek bezplatným brigádníkům na stravu – pokud by to bylo vyjádřeno ve finanční oblasti tak dělají za „7,50 Kč na hodinu,“ vysvětluje Řeháček.
7.5.2015 8:17:21 | přečteno 1393x | Petr Vitvar
Štítky: městská policie
 

Navigace

Zprávy 2015

 
Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou
Mírové náměstí 19
467 51 Jablonec nad Nisou

telefon: +420 483 357 111
fax: +420 483 357 353
e-mail: mujablonec@mestojablonec.cz

e-podatelna: epodatelna@mestojablonec.cz
ID datové schránky: wufbr2a

Úřední hodiny

pondělí a středa:
8:00–11:30 a 12:30–17:00 h

budova Komenského 8:
pondělí, středa: 8–17 h
úterý, čtvrtek, pátek: 8–14 h
sobota (1. v měsíci): 8–12 h
pátek před úřední sobotou zavřeno

 
load