Jazyková verze: CZENDEPL

Letošní opravy radnice přijdou na 14 milionů

Lešení na radnici, autor: Markéta Hozová
02.06.2017 - Fasáda jablonecké radnice včetně věže se opravuje a vrací do původního okrového odstínu už druhý rok. Od května se dokončuje věž, postupně se k ní připojí obnova jižní a východní strany fasády. Pracovat se bude až do října. Městskou kasu vyjde stavba letos na téměř 14 milionů korun.

V loňském roce zahájilo město opravu západní strany fasády radnice včetně věže. Zatímco jedna strana budovy je hotová, věž se musela zazimovat a práce se znovu rozeběhly od května.„Loni nás zbrzdily komplikace v nosné železobetonové konstrukci a ve zdivu věže. Odhalily je testy, které jsme preventivně nechali provést,“ říká náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Preventivní posudky potvrdily, že skelet je v pořádku

„Obávali jsme se vysokého obsahu hlinitanů v cementu, který se přidával při stavbě radnice do betonu, a jeho možných destruktivních následků,“ konstatuje Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby. Poslední oslovený Ústav stavebního zkušebnictví při Stavební fakultě Vysokého učení technického v Brně, který má nejmodernější vybavení na rozbory betonových konstrukcí v republice, sice potvrdil hlinitanové stopy ve směsích, ale vyloučil sníženou pevnost železobetonového skeletu. „K poničení věže svým dílem přispívalo nepříznivé počasí, jež degradovalo keramické výplňové zdivo na západní straně věže,“ vysvětluje náměstek primátora Lukáš Pleticha s tím, že řešení statiky město svěřilo renomovanému odborníkovi Janu Chaloupskému z Trutnova.

„A právě ten na základě závěrů rozboru navrhl výměnu narušeného keramického zdiva a jeho ukotvení pomocí kovové sítě k nosnému skeletu. Takto ošetřená konstrukce se opatří jádrovou omítkou a nanese se finální břízolitová probarvená omítka dle původního návrhu,“ popisuje postup Mikulášek. Opravu statických poruch konstrukce věže vyjde město na 3,7 mil Kč včetně DPH a pracovat se bude do října tohoto roku.

Loňská oprava fasády radnice tak letos pokračuje jižní (do náměstí) a východní stranou (do Kamenné ulice). „Nejprve bude opět nutné sejmout současné nevhodné povrchové úpravy včetně nesoudržných jádrových omítek, které nahradí nové. Ty sjednotí nová probarvená vrstva břízolitové škrábané omítky v odstínu tmavý okr až terakota,“ pokračuje Pleticha. Ošetřit je nutné také kamenné pilastry a prvky zábradlí včetně obnovy hydroizolace na balkoně v 1. patře. Za tyto stavební práce radnice zaplatí 8,1 mil. korun včetně DPH.

Příští rok je na řadě severní strana

Od května se opravuje věž, v průběhu června začnou práce na jižní a východní straně radnice. Stavební ruch potrvá do října tohoto roku, záleží ale i na klimatických podmínkách. Pokračuje se také s repasí oken, tentokrát v 1., 3. a 4. patře severní strany radnice nad vstupem do kina. Na celkem 30 oken magistrát získal dotaci ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových zón ve výši 400 tisíc korun, celkem okna přijdou na 1,8 milionu korun včetně DPH. S opravou severní strany radniční fasády se počítá v roce 2018.

2.6.2017 8:35:51 | přečteno 130x | Petr Vitvar

Zprávy 2017

Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou