Jazyková verze: CZENDEPL

Jablonec navštívil příbuzný prvního starosty

Ulrich Schwehn s obrazem Josefa Pfeiffera, autor: Markéta Hozová
20.03.2017 - V pátek 17. března navštívil Jablonec nad Nisou příbuzný prvního jabloneckého starosty Josefa Pfeiffera pan Ulrich Schwehn z německého Haigeru se svými vnoučaty.

Při své návštěvě zástupcům města předal obrazy prvního starosty města Josefa Pfeiffera a jeho ženy Heleny rozené Fouskové a nějaké dokumenty z pozůstalosti významné jablonecké rodiny.

„Pan Schwehn je podle rodokmenu synovcem paní Anny Luisy Pfeiffer (roz. Schwehn) která se provdala za vnuka Josefa Pfeiffera ml. Bruna. Není tedy přímým potomkem někdejšího starosty, ale po své tetě zdědil pozůstalost, jejíž část, by rád předal zpět do Jablonce. Jedná se převážně o fotografie a záznamy o členech rodiny, kteří jsou nějak spojeni s Jabloncem. Přivezl také obrazy starosty Pfeiffera a jeho ženy Heleny, které městu věnoval,“ vysvětlila Kateřina Hujerová z kanceláře primátora, jež měla návštěvu na starosti.

V pátek 17. března dopoledne se pan Schwehn v doprovodu svých čtyř již dospělých vnoučat sešel na radnici s náměstkem primátora Lukášem Pletichou. Při této příležitosti došlo k předání obrazů. „Velmi oceňujeme vůli pana Schwehna darovat obraz prvního jabloneckého starosty a jeho ženy městu a jeho iniciativy si vážíme. Oba obrazy jsou v celku solidním stavu, ale budou vyžadovat restaurátorský zásah. Poté pro ně budeme hledat důstojné místo někde na radnici,“ řekl Pleticha.

Náměstek primátora Pleticha předal vitálnímu Ulrichu Schwehnovi unikátní městskou medaili Josefa Pfeiffera vyraženou v počtu 100 ks v roce 2008 u příležitosti 200. výročí povýšení Jablonce na městys. „Velmi si vážím Vašeho daru. Na medaili jsem narazil při prohlížení internetu, když jsem se pídil po Jablonci. Oslovil mě portrét Pfeiffera a dojalo mě, že medaile je dvojjazyčná. V tom momentě jsem se rozhodl věnovat obrazy pana Josefa Pfeiffera a jeho ženy městu Jablonec,“ řekl pan Schwehn.

Ulrich Schwehn se svými vnoučaty navštívil v doprovodu zástupců města státní okresní archiv v Turnovské ulici, kde se zájmem nahlédl do rodokmenu rodiny Pfeifferových a dalších dokumentů. Na programu také byla prohlídka Muzea skla a bižuterie, Domu manželů Scheybalových a Domu česko-německého porozumění v Rýnovicích.

Jablonec nad Nisou pravidelně navštěvuje prapravnučka starosty Pfeiffera paní Hannelore Singer, která v Jablonci strávila část svého dětství. Ulrich Schwehn je tak dalším známým příbuzným slavné jablonecké rodiny.

Ulrich Schwehn v Jablonci

Lukáš Pleticha a Ulrich Schwehn, autor: Markéta Hozová

Lukáš Pleticha a Ulrich Schwehn

Ulrich Schwehn při podpisu do pamětní knihy, autor: Markéta Hozová