Jazyková verze: CZENDEPL

Jablonci se daří umísťovat dvouleté děti do školek i bez zákonných garancí

MŠ Lovecká, autor: archiv MŠ Lovecká

13.09.2017 - Statutární město Jablonec nad Nisou se neztotožňuje s ustanovením školského zákona o povinné garanci míst v mateřských školách pro dvouleté děti. Proto se připojí k senátorské iniciativě a bude společně s Libercem jednat s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) o možnosti vypustit ustanovení z aktuální podoby zákona. Podle Jablonce by přijímání dvouletých dětí do školek mělo zůstat v dobrovolném režimu na základě aktuální situace v konkrétním roce.

O připojení k senátorské iniciativě jednali jablonečtí radní na svém posledním zasedání. Z něj vyplynulo, že stát by nejprve měl například snížit počty dětí ve třídách a zajistit odpovídající mzdy pro pedagogy.

Jablonec již několik let přijímá do svých 18 mateřských škol poměrně velký počet dětí mladších tří let. „Vždy se však řídí kapacitními možnostmi školek a počtem žádostí o přijetí dětí v daném školním roce,“ vysvětluje vedoucí magistrátního oddělení školství, kultury a sportu Zdeňka Květová.

V roce 2011 postavilo město v areálu nemocnice zcela novou školku prioritně zaměřenou na děti ve věku 2-3 roky. „Po šesti letech víme, jak je to náročné pro pedagogy i zřizovatele, tedy město, které se musí na provozu finančně podílet,“ připomíná Květová. Jde především o dofinancování mezd na více pracovníků ve výši téměř 700 tisíc korun ročně nad rámec normativů přidělených krajským úřadem.

K podpoře změny školského zákona týkající se přijímání dvouletých dětí do mateřských škol vyzval Jablonec liberecký náměstek primátora Ivan Langr. „V roce 2016 jsme společně s Libercem usilovali v rámci parlamentní diskuze o změnu připravované novely zákona o povinnosti obcí stanovit mateřským školám obvody. V srpnu pak nás náměstek Langr požádal o vyjádření, zda se připojíme k senátorské iniciativě za vypuštění povinné garance míst ve školkách pro dvouleté děti,“ říká jablonecký náměstek pro školství Miloš Zahradník.

Jablonci se daří umisťovat děti pod hranicí tří let i bez zákonem stanovené povinnosti. „Kvůli uzákoněné garanci bychom nemohli nastavit přiměřené kapacity mateřských škol. Počet přihlášených dvouletých dětí se bude každoročně měnit v souvislosti s počtem narozených, s vývojem sociální politiky, rodičovskou dovolenou a návratem rodičů z ní do práce. Pak hrozí, že nebude kým naplňovat případnou volnou kapacitu, kterou v souvislosti s povinným přijímáním dvouletých budou obce muset tvořit. Ředitelky školek by pak musely každoročně měnit např. pracovní úvazky pedagogických pracovníků dle aktuálního počtu dětí,“ vypočítává problémy s uzákoněním garance náměstek Zahradník.

13.9.2017 8:24:41 | přečteno 94x | Petr Vitvar
Štítky: vzdělávání
 

Navigace

Tiskové zprávy

 
Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou
Mírové náměstí 19
467 51 Jablonec nad Nisou

telefon: +420 483 357 111
fax: +420 483 357 353
e-mail: mujablonec@mestojablonec.cz

e-podatelna: epodatelna@mestojablonec.cz
ID datové schránky: wufbr2a

Úřední hodiny

pondělí a středa:
8:00–11:30 a 12:30–17:00 h

budova Komenského 8:
pondělí, středa: 8–17 h
úterý, čtvrtek, pátek: 8–14 h
sobota (1. v měsíci): 8–12 h
pátek před úřední sobotou zavřeno

 
load