Jazyková verze: CZENDEPL

Hry, hudba a tanec - tak se slaví Den rodiny v Jablonci

Den rodiny 2015, autor: Markéta Hozová
18.05.2015 - Už posedmé se statutární město Jablonec nad Nisou připojilo k oslavám Dne rodiny. Během celého dne se v programu na sluncem zalitém Mírovém náměstí prezentovaly městské a neziskové organizace i subjekty z oblasti zdravotnické.

Den rodiny zahájil primátor Petr Beitl, který připomněl, že Jablonec jako město přátelské rodině nabízí a podporuje celou řadu příměstských prázdninových aktivit včetně finanční podpory pro rodiny předškoláků a mladších školních dětí.

Dopoledne byl program určený zejména dětem z mateřinek a malým školákům. „Zvláště na nejmenší a na děti z mateřských a základních škol čekaly dopoledne na Mírovém náměstí soutěže v různých sportovních disciplínách a výtvarné dílničky, ale i dětská hudební vystoupení,“ konstatovala Lucie Kocourková z oddělení školství, kultury a sportu jabloneckého magistrátu. Odpoledne už vtáhlo do programu celé rodiny. „Vystoupily tu taneční skupiny IMAGE, Xtream a X-Dance, svým vystoupením potěšilo obecenstvo také například hudební studio Kokos,“ dodala Kocourková.

Letos se prezentovaly i zdravotní služby

Na náměstí si mohli malí i velcí například u stánku Státního zdravotního ústavu vyzkoušet, jak vidí a jak se pohybuje opilý člověk. Takzvané opilecké brýle si nasadil i Petr Beitl a pokoušel se s nimi jít po rovné čáře na chodníku nebo řídit autíčko na dálkové ovládání. „Je to jako na lodi rozkývané bouří,“ smál se primátor. U sousedního stánku si zájemci nechali na velkém modelu chrupu vysvětlit, jak se správně čistí zuby. U stanu Všeobecné zdravotní pojišťovny je čekala nabídka měření tělesných hodnot, mohli se poradit s výživovou poradkyní. Ukázky první pomoci tradičně nabízel Český červený kříž, který u příležitosti Dne rodiny vydal a nabízel příručku první pomoci pro žáky ZŠ. Pozadu nezůstala ani Městská policie Jablonec v rámci prevence bezpečného chování v dopravě, atd. „Nabídka aktivit z oblasti prevence zdraví a zdravého životního stylu se na Dni rodiny v Jablonci prezentuje poprvé a jejich nabídka je zaměřená zejména na děti a jejich rodiče. Správné čištění zubů nebo první pokusy s účinky alkoholu jsou určitě tématy, která se v rodinách objevují,“ usmívala se Jitka Šorfová, zdravotní referentka oddělení sociálních služeb magistrátu.

Vstřelit branku, poznat značky, zachránit život

Jako tradičně za Dni rodiny byla zastoupena také městská policie. Děti i dospělí si za správné určování dopravních značek a odpovědi na otázky týkající se bezpečnosti silničního provozu mohli odnést tužku, gumový náramek nebo bonbón. K dispozici byly i výtvarné dílničky Domu dětí a mládeže Vikýř nebo studia Oříšek. Ani na sport se v programu nezapomnělo a děti mohly absolvovat jízdu zručnosti na kole, střílet lukem nebo si zahrát na hokejisty a dávat góly. Resuscitaci si mohli návštěvníci Dne rodiny i náhodně kolemjdoucí vyzkoušet také u tradičního účastníka – stánku Českého červeného kříže.

Rodinná víkendová jízdenka platí už 7 let

15. květen jako Mezinárodní den rodin ustavilo valné shromáždění Organizace spojených národů v roce 1994. V Jablonci se Den rodiny poprvé slavil v roce 2009, a to s finanční podporou MPSV ČR. „Tehdy ministerstvo udělilo městu Jablonec nad Nisou dotaci za získání prvenství v soutěži Obec přátelská rodině 2008, a poprvé jsme představili rodinnou víkendovou jízdenku na MHD, která je v prodeji stále a značně pomáhá zlevnit víkendové rodinné výlety,“ doplňuje manažerka prorodinné politiky Simona Hušková. Víkendová jízdenka pro jednoho dospělého a dvě děti za 52 korun nebo dva dospělé a tři děti za 66 korun je platná od páteční 14. hodiny do nedělní půlnoci, platí na MHD v Jablonci nad Nisou a nabízí ji Jablonecké kulturní a informační centrum v Kostelní ulici.

Den rodiny 2015

15.05.2015, Mírové náměstí
Den rodiny 2015, autor: Markéta Hozová

Den rodiny 2015

 
Opilecké brýle, autor: Markéta Hozová

Opilecké brýle

 
Stánek městské policie, autor: Markéta Hozová

Stánek městské policie

 
Soutěže pro děti, autor: Markéta Hozová

Soutěže pro děti

 
Krádež 100letí, autor: Markéta Hozová

Krádež 100letí

 
Výtvarné dílničky, autor: Markéta Hozová

Výtvarné dílničky

 
Děti, autor: Markéta Hozová

Děti

 
Dětské hudební vystoupení, autor: Markéta Hozová

Dětské hudební vystoupení

 
Stánek Českého červeného kříže, autor: Markéta Hozová

Stánek Českého červeného kříže

 
Správné čištění zubů, autor: Markéta Hozová

Správné čištění zubů

 
Střelba z luku, autor: Markéta Hozová

Střelba z luku

 
Stánky, autor: Markéta Hozová

Stánky

 
 
18.5.2015 9:59:42 | přečteno 1073x | Petr Vitvar
Štítky: městská policie
 

Navigace

Zprávy 2015

 
Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou
Mírové náměstí 19
467 51 Jablonec nad Nisou

telefon: +420 483 357 111
fax: +420 483 357 353
e-mail: mujablonec@mestojablonec.cz

e-podatelna: epodatelna@mestojablonec.cz
ID datové schránky: wufbr2a

Úřední hodiny

pondělí a středa:
8:00–11:30 a 12:30–17:00 h

budova Komenského 8:
pondělí, středa: 8–17 h
úterý, čtvrtek, pátek: 8–14 h
sobota (1. v měsíci): 8–12 h
pátek před úřední sobotou zavřeno

 
load