Jazyková verze: CZENDEPL

Helpíci bojovali o svůj pohár na jablonecké přehradě

Primátor zahajuje soutěž Helpík, autor: Helena Rudolfová
15.05.2015 - Čtvrtek 14. května se nesl na jablonecké přehradě v soutěžním duchu. Páťáci ze základních škol bojovali v krajském kole zdravotně – výchovné soutěže o Helpíkův pohár. Sedmý ročník ovládly rádelské děti.

Stejně jako vloni, ani letos dětem a pořadatelům příliš nepřálo počasí a bylo chladno. Děti si musely stejně jako každý rok umět poradit se zraněnými a předvést i svou fyzickou zdatnost, protože Helpík se pořádá v duchu branného závodu. Soutěžící zkrátka v praxi uplatňovali to, co se naučili na přednáškách, které organizuje občanské sdružení Helpík už od roku 2003.

Soutěž odstartoval v devět hodin primátor města Petr Beitl výstřelem z pistole a na úvod řekl: „Minulý čtvrtek jsem se byl podívat na soutěži mladých zdravotníků v hasičárně v Jablonci nad Nisou. Dnes jsem tady s vámi a opět mám radost, když vidím děti, které vědí, jak pomoci ve svízelných situacích. Tak hodně štěstí v dnešní soutěži i v životě.“ I organizátor soutěže Tomáš Stronček popřál soutěžícím pevné nervy při zápolení o pohár a dodal, že se v celostátním měřítku jedná už o 17. ročník Helpíka. „Prvních pět dvoučlenných družstev se pak zúčastní celostátního kola, které proběhne 30. května v Koutech nad Desnou“, dodal.

Letos zvítězili Rádelští

„Zdravovědu v Jablonci podporujeme systémově, ať už jde o Helpíka nebo Červený kříž. Považuji zdravovědné soutěže za skvělou formu výuky. Je to trošku dobrodružství a děti si tak mají možnost osvojit praktické dovednosti, které mohou kdykoli potřebovat,“ řekl náměstek primátora Miloš Vele, který dětem předával ceny při odpoledním vyhlašování výsledků.

I když letošní ročník ovládla ZŠ Rádlo, jablonecké děti reprezentují naše město na výbornou. Například v roce 2014 se v celostátním kole umístila ZŠ Pod Vodárnou na skvělém druhém místě.

Výsledky letošního krajského kola Helpíkova poháru v Jablonci nad Nisou

• 1. místo - ZŠ Rádlo 19
  • 2. místo - ZŠ MIX 16 (dvojice žákyň náhradnic – jedna z jablonecké ZŠ Mozartova, druhá ze ZŠ Tanvald)
  • 3. místo - ZŠ Rádlo 20

Děti zajímalo služební auto jabloneckých strážníků

Ani letos nechyběl na jablonecké přehradě bohatý doprovodný program. O zábavu a rozšíření znalostí a dovedností se jako tradičně postaraly složky IZS – městská policie, Policie ČR, Český červený kříž, Vodní záchranná služba ČČK, Hasičský záchranný sbor, ZZS Libereckého kraje a Horská služba. Miloslav Lejsek, preventista z jablonecké městské policie prozradil: „Děti jsme nechali nahlédnout do služebního auta, to je vždycky zajímá, a pokud správně zodpověděly otázky týkající se dopravy, odnesly si od našeho stánku i nějakou tu pozornost – reflexní pásky na kolo je potěšily asi nejvíce.“

O Helpíkův pohár 2015

pondělí, středa: 8–17 h
úterý, čtvrtek, pátek: 8–14 h
sobota (1. v měsíci): 8–12 h