Jazyková verze: CZENDEPL

Druhá příčka v soutěži Obec přátelská rodině patří Jablonci

Jablonecká rodina - kresba, autor: archiv MMJN
25.05.2015 - Jablonec nad Nisou obsadil v 7. ročníku soutěže Obec přátelská rodině 2014 ve své kategorii 2. místo. Ocenění je spojené s neinvestiční dotací Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) ze státního rozpočtu na podporu prorodinných aktivit ve výši 275 tisíc korun, kterou město věnuje na dovybavení Domu dětí a mládeže Vikýř.

„Cílem soutěže Obec přátelská rodině je ocenit ty obce, které se prokazatelně snaží zlepšit opatření na podporu rodiny a mají dlouhodobá řešení, jak vytvořit rodinám lepší podmínky,“ říká Petr Habáň, tiskový mluvčí MPSV.

Jablonec nezískal ocenění v soutěži poprvé. „Zvítězil ve své kategorii měst o velikosti 10.001 – 50.000 obyvatel mezi 40 dalšími městy hned v 1. ročníku soutěže v roce 2008 a získal 1,5 milionu korun. Letos první místo v naší kategorii obsadila Třebíč,“ připomíná náměstek primátora Pavel Svoboda, který převezme ocenění a šek za 2. místo v úterý 26. května ve Skleněné hale v budově MPSV.

Prorodinnou politiku berou v Jablonci vážně

Po zisku titulu v roce 2009 začala na magistrátě pracovat manažerka prorodinné politiky, vznikly webové stránky www.jabloneckarodina.cz , kde jsou informace pro celou rodinu od batolete, přes přípravu na svatbu a manželství až po seniorský věk, nevyhýbají se ani problematickým situacím a snaží se poradit, kde hledat pomoc. „Dalšími projekty, do kterých plynula dotace, byla například rodinná víkendová jízdenka, vybavení místnosti centra Severák, kam jezdí děti z mateřských škol lyžovat, hrací prvky na dětská hřiště u Spolkového domu a v Okružní ulici a tak dále,“ vypočítává manažerka prorodinné politiky Simona Hušková s tím, že všechny činnosti prorodinné politiky města vycházejí i z velmi úzké spolupráce s komunitním plánováním, konkrétně se skupinou pro rodinu.

Získané peníze pomůžou Vikýři

Necelých 300 tisíc korun, které město získalo za druhé místo letos, půjde do DDM Vikýř. „Dovybavíme za ně klub pro maminky s dětmi, zahradu u Vikýře, která je volně přístupná a ve všední dny otevřená od 7 do 21 hodin,“ vysvětluje ředitelka domu dětí Martina Šípková a dodává, že v plánu je také nákup koloběžek a her, které bude Vikýř používat například na Den otců, Den rodiny apod.

Soutěž Obec přátelská rodině vyhlašují ministerstvo práce a sociálních věcí a Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci se Sítí mateřských center, Asociací center pro rodinu a Svazem měst a obcí ČR.

25.5.2015 7:34:15 | přečteno 1132x | Petr Vitvar

Zprávy 2015

Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou