Jazyková verze: CZENDEPL

Dětmi oblíbená místa v Liberci a Jablonci budou na jedné mapě

Mapa Direction Liberec-Jablonec, autor: JKIC
05.05.2015 - Společná liberecko-jablonecká mapa Direction se dočká další verze. Zatímco první se zaměřuje na studenty, chystaná druhá chce zmapovat místa pro rodiny s dětmi. S tipy může pomoci i veřejnost.

DIRECTION mapu připravuje liberecká Technická univerzita ve spolupráci s turistickými informačními centry v Liberci a Jablonci nad Nisou. Mapa je na první pohled odlišná od běžných turistických map. První verze, která  je již na obou infocentrech zdarma k dostání, slouží jako návod (či směr, odtud označení mapy „direction”) pro mladé lidi, kam se ve městě vydat. Obsahuje například i komentáře a vlastní dojmy těch, co místa už navštívili.

Podobně by měly mít svou mapu také rodiny s dětmi. Její vydání je plánováno na konec roku 2015, ale svými tipy mohou přispět jablonečtí a liberečtí rodiče už nyní. Speciální dotazník zabere jen pár minut času.

„Turistické infocentrum v Jablonci nad Nisou se podílí na sběru dat pro naše město. Dotazník lze vyplnit jak elektronicky, tak přímo u nás v infocentru naproti kostelu svaté Anny. Osobní doporučení je to nejcennější, které může turista dostat. Budeme rádi, pokud se i jablonecké rodiny zapojí a pomohou zmapovat dětská hřiště, sportoviště, turistické cíle a restaurační zařízení, která nabízejí zajímavé služby pro rodiny s dětmi,“ říká Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra. Vítá nápad vytvářet mapu Liberec-Jablonec jako souměstí: „Z turistického hlediska je blízkost měst atraktivní. Určitě také Jablonečané využijí tipy na prověřená místa v Liberci a naopak rádi uvidíme liberecké rodiny u nás. Mapy jdou v našem infocentru i na veletrzích vždy dobře na odbyt, takže nový produkt návštěvníky potěší,“  říká Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Odborníci na kartografii a geografické informační systémy z Technické univerzity v Liberci Jiří Šmída a Daniel Vrbík věří, že dotazník vzbudí u obyvatel obou měst zájem, a že se s jejich pomocí podaří získat zajímavé tipy na místa, kterými turistům nejen z Česka, ale i ze zahraničí můžeme hrdě chlubit. „Rodiny s dětmi, které žijí v mapovaném souměstí, jsou pro nás největšími odborníky na aktivní trávení volného času s dětmi a citlivými senzory jejich kvality. Neumím si představit, kdo jiný by nám měl pomáhat s obsahem naší nové mapy. A tak autorem mapy nebudou jen kartografové z univerzity a pracovníci turistických infocenter, ale všichni, kteří nám zašlou svůj námět,“ doplnil Jiří Šmída, proděkan FP TUL.

V rámci prorodinné politiky města Jablonec nad Nisou vytipuje vhodná místa také Pracovní skupina pro rodinu, děti a mládež komunitního plánování Jablonecka.

5.5.2015 10:07:19 | přečteno 1286x | Petr Vitvar

Zprávy 2015

Jablonec nad Nisou - znak města
Magistrát města Jablonec nad Nisou